هنوز درمان‌‌ با گیاهان در مشهد، ناشناخته ‌است

روزنامه شهرآرا 9 دی ماه :

انسان مانند تمام کائنات جزئی از طبیعت است، تجربه گذشتگان نشان می‌دهد برای هر بیماری و درد انسان، طبیعت گیاهی درمانی عرضه کرده ‌است. انسان هر چه به طبیعت نزدیک‌تر می‌شود، سالم‌تر است و بیشتر عمر می‌کند، به همین دلیل اگر به مواهب طبیعی به خصوص گیاهان برای درمان بیماری روی آورد، سریع‌تر، بهتر و مطمئن‌تر درمان می‌شود.

امروزه گرایش مردم به درمان بیماری‌های خود از طریق روش‌های طب مکمل مانند طب سنتی گسترش یافته ‌است. مطالعه در زمینه‌های مختلف و همچنین اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌ها باعث شده تک‌تک افراد جامعه به آسانی اطلاعات مربوط به درمان بیماری‌ها از طریق این روش‌ها را به دست آورند. طب سنتی با دارا بودن عوارض کمتر و اثر‌بخشی بیشتر، میراثی بزرگ از سوی نیاکان ما برای بهتر زیستن است. 

دکتر محمدرضا کریمی ، دکتر جوادی ، مشهد ، طب سنتی ، طب اسلامی ، گیاه درمانی ، توسعه اقتصادی ، اشتغال زایی ، موسسه تحقیقات حجامت ، فناوری اطلاعات ، شهرآرا ، نوید کمالی
گیاهان دارویی به علت دارا بودن مواد گوناگون، می‌توانند در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد داشته ‌باشند؛ بدون آنکه مجموعه مواد موثره آن‌ها بر یکدیگر تاثیر گذاشته یا تدافعی ایجاد کنند و اگر بیمار هم‌زمان دارای علائم مختلف چند بیماری باشد، می‌تواند فقط از یک داروی گیاهی با خواص گوناگون استفاده کند.
درمان با گیاهان موثرتر است
درباره فایده درمان با گیاهان عضو هیئت موسس انجمن طب سنتی استان خراسان رضوی معتقداست: گیاه دارویی بخش مشخصی از ماده است که مقدار معینی ماده موثره داشته ‌باشد.
دکتر محمدرضا کریمی فرزقی با بیان اینکه این ماده می‌تواند تاثیراتی را در بخش‌های مختلف بدن از خود بر جای بگذارد، ادامه داد: گیاهان دارویی در چند دسته‌بندی مختلف مانند گیاهان ملین، مقبض، مسکن یا مفتح تقسیم می‌شوند و هر کدام برای درمان یک نوع بیماری کارایی دارند.
وی افزود: همچنین باید به شیوه استفاده از گیاهان دارویی و همچنین مصلحات آن توجه ویژه داشت و این گیاهان و داروها را در صورت امکان با مصلحات آن استفاده کرد.
این متخصص طب سنتی خاطر‌نشان کرد: به طور مثال مصلح شیر، عسل است و از کاکوتی به عنوان مصلح ماست یاد می‌شود. در صورت توجه به این موضوعات، شاهد اثرگذاری بهتر و بیشتر داروهای گیاهی در درمان امراض مختلف خواهیم بود.
8هزار گونه گیاهی و فقط 350 نوع ترکیب دارویی!
در همین ارتباط به سراغ معاون فن‌آوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت ایران در خراسان رضوی رفتیم تا از وضعیت این رشته شناخته شده که یکی از بزرگ‌ترین خواستگاه‌های آن نیز شهر مشهد است، اطلاع حاصل کنیم. نوید کمالی در این زمینه گفت: در حال حاضر کشورمان ظرفیت پرورش بیش از هشت هزار گونه گیاهی درمانی را داراست، اما هم اکنون تنها ۳۵۰ نوع ترکیب دارویی از داروهای گیاهی جهان در ایران تولید می‌شود. 
وی با بیان اینکه سالانه نیم میلیون تن داروی گیاهی در جهان تولید می‌شود، ادامه داد: ارزش خام درآمد حاصل از تولید این میزان دارو در دنیا بالغ بر هشت میلیارد دلار است که بعد از فروش به بیماران به افزون بر ۴۰ میلیارد دلار نیز می‌رسد. 
دبیر کل شورای عالی برنامه‌ریزی فناوری اطلاعات طب سنتی ایران در خراسان رضوی بیان داشت: هم اکنون کشوری مانند اردن که تنوع گیاهان دارویی آن خیلی کمتر از ایران و حدود دو هزار و ۵۰۰ نوع است، سالانه بیش از ۴۵۰ ترکیب گیاهی را تولید و صادر می‌کند. 
وی ظرفیت شهر مشهد و استان خراسان رضوی را در این زمینه بسیار بالا دانست و عنوان داشت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد گونه‌های گیاهان دارویی کشور در شهر مشهد یافت می‌شود، اما در استفاده از این ظرفیت بالا بسیار ضعیف عمل شده ‌است. 
کمالی یادآور شد: برای ترویج طب سنتی، بیش از ۲۰ کلینیک ویژه طب سنتی در شهر مشهد وجود دارد و برای افتتاح دفا‌تر نمایندگی‌های این کلینیک‌ها در شهرستان‌های استان نیز کارهای لازم صورت پذیرفته است.
معاون فن‌آوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت خراسان رضوی تصریح کرد: این موسسه از سال گذشته تاکنون با برگزاری سلسله همایش‌های طب کل‌نگر در مشهد به دنبال نهادینه‌کردن طب سنتی و مکمل در جامعه است.
وی با اشاره به پتانسیل‌های خراسان رضوی در زمینه تولید گیاهان دارویی گفت: ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان و برخورداری از ۳۰۰ روز آفتابی از ظرفیت‌های بالای استان خراسان در زمینه پرورش گیاهان دارویی است. 
کمالی خاطر‌نشان کرد: اختلاف دما در استان خراسان رضوی برای پرورش گیاهان دارویی مناسب است به طوری که ۹۰ درصد گیاهان دارویی جهان در ایران قابلیت پرورش دارند. 

/ 0 نظر / 12 بازدید