صادرات گیاهان دارویی

نوید کمالی معاون فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت خراسان رضوی:
تولید و صادرات گیاهان دارویی یکی از راههای مقابله با تحریم ها در حوزه سلامت است
مشهد- معاون فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت خراسان رضوی گفت: تولید و صادرات گیاهان دارویی یکی از راههای ارز آوری و مقابله با تحریم ها در حوزه سلامت کشور است.

اقتصاد : پزشکی : طب گیاهی : طب سنتی : اقتصاد پزشکی : صادرات گیاهان دارویی : اقتصاد مقاومتی : ارز آوری

نوید کمالی روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: ایران ظرفیت پرورش هشت هزار نوع گونه گیاهی درمانی را داراست اما هم اکنون بخش کمی از داروهای گیاهی جهان در ایران تولید می شود.

وی اظهار داشت: سالانه نیم میلیون تن داروی گیاهی در جهان تولید می شود و ارزش خام درآمد حاصل از تولید دارویی در دنیا هشت میلیارد دلار است.

وی گفت: هم اکنون کشوری مانند اردن که تنوع گیاهان دارویی آن خیلی کمتر از ایران و حدود دو هزار و 500 نوع است، سالانه بیش از 450 ترکیب گیاهی را تولید و صادر می کند .

وی خاطر نشان کرد: اما ایران با ظرفیت بالای تنوع گیاهی تنها 350 ترکیب دارویی گیاهی را تولید می کند.

وی با اشاره به پتانسیل های استان خراسان رضوی در زمینه تولید گیاهان دارویی گفت: 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهان و برخورداری از 300 روز آفتابی از ظرفیت های بالای استان خراسان در زمینه پرورش گیاهان دارویی است.

کمالی افزود: اختلاف دما در استان خراسان رضوی برای پرورش گیاهان دارویی مناسب است به طوری که 90 درصد گیاهان دارویی جهان در ایران قابلیت پرورش را دارد.

معاون فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت خراسان رضوی در پایان گفت: این موسسه از سال گذشته تاکنون با برگزاری سلسله همایش های طب کل نگر در مشهد به دنبال نهادینه کردن طب سنتی و مکمل در جامعه است.

/ 1 نظر / 14 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم میلاد انوار الهی سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، مظهر شجاعت و وفا حضرت ابالفضل العباس علیه السلام، و زینت عبادت کنندگان حضرت سجاد علیه السلام مبارک باد[گل]