نوید کمالی : قلم نماد احساس و بیان‎کننده اندیشه انسان‎ها است

مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات علوم رسانه‎ای سازمان بسیج رسانه کشور گفت: قلم به عنوان نماد نویسندگی در واقع زبان عقل و معرفت و احساس انسان‎ها و بیان‎کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است و به عبارتی قلم زبان دوم انسان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، نوید کمالی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روز قلم به عنوان نمادی برای تجلیل از نویسندگان توانمند و پرتلاش همراه با معرفی و تجلیل از آثار آنها انتخاب شده است.

نوید کمالی ، روز قلم ، بسیح رسانه ، سازمان بسیج رسانه ، مرکز تحقیقات و مطالعات سازمان بسیچ رسانه

وی با بیان اینکه گرامیداشت روز قلم در واقع گرامیداشت ارزش‎های والای نویسندگی از جمله دغدغه‎مندی، مطالبه‎گری و بصیرت‎افزایی است، افزود: قلم نماد نوشتن است و نوشتن دارای ابعاد تربیتی، رسانه‎ای و ارزشی است.

مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات علوم رسانه‎ای سازمان بسیج رسانه کشور با بیان اینکه صرف نوشتن بدون رعایت ابعاد ذکر شده نمی‎تواند اثر بخشی مطلوب و مناسبی در جامعه داشته باشد، خاطرنشان کرد: معجزه، یکی از نشانه‎های نبوت است زیرا در هر دوره از تاریخ، پیامبران به اذن پروردگار، معجزه‎هایی را برای اثبات نبوتشان ارائه می‎کردند.

کمالی با اشاره به اینکه اسلام آخرین و کامل‎ترین دین الهی است معجزه آن نیز باید جاودانه و همیشگی باشد، گفت: این ویژگی بدان معنا است که در هر برهه‎ای از زمان و در هر مکانی باید جواب‎گوی مخاطب خود باشد.

وی یادآور شد: حال این سئوال مطرح است که معجزه پیامبر این دین الهی باید از چه مقوله‎ای باشد که حتی جواب‎گوی مخاطبان هزاره‎های پس از خود محسوب می‎شود.

این محقق و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و رسانه افزود :قرآن کریم با قلم خالق هستی، معجزه جاوید پیامبر خاتم است و این خود نشانه‎ای آشکار از اهمیت قلم و کتابت است و به این دلیل است که خداوند برای این نوشته سترگ هماورد طلبی می‎کند از مشرکان و مخالفین می‎خواهد در صورت امکان نمونه‎ای مانند آن را ارائه دهند.
مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات سازمان بسیج رسانه ادامه داد :با سیری در زندگی پیامبر و امامان (ع) می‎توان توجه و اهتمام عملی به نوشتن را از متن سیره آنان دریافت.

کمالی گفت: این قدرشناسی به حدی بود که گاه موجب آزادی اسیران کفار می‎شد به طوری که در تاریخ صدر اسلام، پس از پایان برخی جنگ‎ها، پیامبر دستور می‎فرمود اسیرانی که به ده نفر از مسلمانان خواندن و نوشتن بیاموزند، آزاد شوند.

وی افزود: این عمل در جامعه محروم از تمدن آن دوره، زیباترین و مؤثرترین پیام برای ارج نهادن به جایگاه قلم و علم بوده و هست.
مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات سازمان بسیج رسانه در پایان با اشاره به اهمیت ارتقای اهمیت و جایگاه نوشتن و نویسندگی در بین اصحاب رسانه گفت: ضروری است پس از برگزاری دوره‎های روزآمد آموزشی و فرهنگی خصوصا با محوریت سواد رسانه‎ای از برترین نویسندگان متعهد و توانمند در راستای الگو سازی تقدیر و تجلیل شود.

/ 0 نظر / 51 بازدید