میزگرد بررسی علل گرایش به جرایم سایبری و راه‌های پیشگیری از آن

با توجه به افزایش استفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند رایانه و تلفن همراه، همچنین افزایش روزافزون تعداد کاربران اینترنتی، جرایم نیز متناسب با پیشرفت علم و فناوری، از حالت سنتی خود به مدرن تغیر شکل داده است.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، امروزه در هر خانه‌ای یک رایانه و چند موبایل وجود دارد که هر کدام از این ابزار امکان ارتباط آسان کاربران با سایر افراد را فراهم می‌کند، از طرفی این ابزار فرصتی برای کاهش زمان انجام کارها را برای افراد فراهم می‌کند و از طرف دیگر خود زمینه سرقت اطلاعات کاربران را به وسیله متخلفین را ایجاد می‌کند.

رییس پلیس فتای خراسان رضوی: 
در برخورد با جرایم سایبری از روش‌های نوینی بهره می‌گیریم
80 درصد جرایم سایبری، جرایم مالی است

رییس پلیس فتای خراسان رضوی اظهار کرد: پلیس فتا در برخورد با جرایم سایبری از روش‌ها و امکانات نوین و پیشرفته‌ای استفاده می‌کند.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، سرهنگ سید محسن عرفانی در میزگردی با عنوان " بررسی علل گرایش به جرایم سایبری و راه‌های پیشگیری از آن " که در محل خبرگزار ایسنا برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: مجرمان در فضای سایبری برای ارتکاب جرم، روز به روز از ترفندها و شیوه‌های جدیدی استفاده می‌کنند به همین دلیل پلیس فتا نیز برای مقابله با این مجرمان از ترفندهای جدیدی بهره می‌گیرد.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

وی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم را بهترین و موثرترین راه پیشگیری از ارتکاب جرایم سایبری دانست و تصریح کرد: عدم آگاهی افراد سبب می‌شود امنیت آنان در فضای سایبری تهدید شود.

عرفانی طمع برخی از افراد را در کنار ناآگاهی آنان یکی دیگر از عواملی دانست که امنیت آنان را در فضای سایبری به خطر می‌اندازد.

وی رمزها و کلمات عبور افراد را در فضای سایبری به کلید منزل آنان تشبیه کرد و گفت: همانگونه که افراد کلید منزل خود را در اختیار افراد ناشناس قرار نمی‌دهند، نباید رمزهای امنیتی خود را نیز در اختیار افراد سودجویی که به بهانه‌های مختلف به دنبال اخاذی از افراد ناآگاه هستند، قرار دهند.

عرفانی خاطرنشان کرد: هر عملی که مغایر با قوانین جمهوری اسلامی در حوزه تولید و تبادل اطلاعات باشد، جرم محسوب شده و مانند سایر جرایم با آن برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در کشور بالغ بر 150 قانون در خصوص جرایم سایبری وجود دارد، گفت: از آنجا که بسیاری از این جرایم جدید هستند، با گذشت زمان، این قوانین تکمیل و اصلاح خواهد شد.

گشت‌زنی در فضای سایبری وظیفه پلیس فتاست

رییس پلیس فتای استان با تاکید بر اینکه وظیفه پلیس فتا برخورد با جرایم در فضای سایبری است، تصریح کرد: همانگونه که نیروی انتظامی وظیفه گشت‌زنی در سطح شهر را به عهده دارد، گشت‌زنی در فضای سایبری و برخورد با مجرمان وظیفه پلیس فتاست.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

وی 80 درصد جرایم سایبری را جرایم مالی از قبیل سرقت، کلاهبرداری و ... عنوان کرد و گفت: 20 درصد باقیمانده جرایمی چون هتک حرمت، نشر اکاذیب، موارد غیراخلاقی و ... است.

عرفانی با اشاره به اینکه پلیس فتا حدود دو سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: از زمان آغاز به کار این پلیس شاهد بهبود و کاهش جرایم سایبری هستیم و امیدواریم این وضعیت ادامه داشته باشد.

بلوتوث روشن تهدیدی برای امنیت اطلاعات افراد است

وی با تاکید بر اینکه بلوتوث روشن تهدیدی برای امنیت اطلاعات افراد است، بیان کرد: افراد در برخی مکان‌ها از قبیل فرودگاه برای نصب بعضی نرم‌افزارها بلوتوث تلفن همراه خود را روشن می‌کنند.

عرفانی ادامه داد: در چنین مکان‌هایی ممکن است افراد سودجو با استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی به سرقت اطلاعات امنیتی و خصوصی فرد اقدام کنند.

با اقدامات پلیس فتا هیچ یک از جرایم سایبری از طریق کافی‌نت‌ها انجام نمی‌شود

رییس پلیس فتای استان با اشاره به ساماندهی کافی‌نت‌ها، اظهار کرد: با اقدامات و برخوردهای پلیس در این زمینه، هیچ مجرمی جرات نمی‌کند از طریق کافی‌نت‌ها دست به جرایم سایبری بزند.

تا پایان سال تعمیرگاه‌های موبایل و رایانه را رصد می‌کنیم

عرفانی با تاکید بر اینکه بعد از ساماندهی کافی‌نت‌ها به دنبال ساماندهی تعمیرگاه‌های تلفن همراه و رایانه هستیم، افزود: حتما تا پایان سال جاری تمام این تعمیرگاه‌ها را رصد کرده و متخلفان به صورت جدی برخورد خواهد شد.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

وی با بیان اینکه موضوعیت و مورد استفاده تلفن همراه و رایانه مشخص است، عدم نگهداری اطلاعات شخصی، محرمانه و امنیتی را در تلفن همراه یا رایانه‌هایی که به اینترنت متصل می‌شوند، خواستار شد و توصیه کرد: افراد می‌توانند این اطلاعات را در سی‌دی، هارددیسک و سایر حافظه‌های جانبی نگهداری کنند.

ورود فناوری بدون فرهنگ‌سازی، مشکلاتی را به وجود می‌آورد

رییس پلیس فتای استان با اشاره به اینکه در هر کشوری قبل از ورود فناوری‌های جدید، برای استفاده از این فناوری‌ها فرهنگ‌سازی می‌شود، گفت: متاسفانه در کشور ما بدون اینکه برای استفاده از این فناوری‌ها فرهنگ‌سازی شود یا اقدامی در این راستا صورت گیرد، این فناوری‌ها وارد کشور شدند.

وی اضافه کرد: مسلما ورود و استفاده از این فناوری‌ها بدون فرهنگ‌سازی مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت.

عرفانی سازمان‌ها و نهادهایی همچون رسانه‌ها، آموزش و پرورش و ... را متولی امر فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده صحیح از فناوری‌های جدید دانست.

فعالیت سایت‌های همسریابی غیرمجاز است

رییس پلیس فتای استان فعالیت تمام سایت‌های همسریابی را غیرمجاز اعلام کرد و افزود: با متخلفان در این زمینه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه عملکرد این سایت‌ها نشان‌دهنده عدم توفیق آن‌ها در امر ازدواج است، خاطرنشان کرد: در این سایت‌ها، افراد با شخصیت واقعی خود حاضر نمی‌شوند و همین امر سبب ناکامی ازدواج‌هایی می‌شود که از این طریق صورت می‌گیرد.

مزایده اینترنتی ممنوع است

عرفانی با انجام مزایده‌های اینترنتی را غیرمجاز خواند و تصریح کرد: خرید و فروش کالاها منوط بر عرفی و قانونی بودن کالاها مجاز است.

وی ادامه داد: در خریدهای آنلاین، خریدار باید از کیفیت کالا آگاه بوده و سایت فروشنده نیز باید نماد الکترونیک را که به منزله مجوزی برای سایت مزبور است، دارا باشد.

رییس پلیس فتای استان در خصوص برخی سایت‌ها که به تبلیغ عرفان‌های نوظهور می‌پردازند، گفت: در این خصوص اقدامات شناسایی انجام شده و تعدادی از مجرمان نیز دستگیر شد‌ه‍‌‌‌اند و با متخلفان این حوزه نیز مطابق قوانین برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه اینترنت مشروط بر استفاده صحیح از آن وسیله مفیدی است، خاطرنشان کرد: از افراد می‌خواهیم با آگاهی کافی از این فناوری استفاده کنند، همچنین از والدین می‌خواهیم بر رفتار فرزندان خود در فضای مجازی نظارت داشته باشند.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران: 
جرایم سایبری در حال هدفمند شدن است
فرهنگ‌سازی و آموزش راه‌های کاهش جرایم سایبری است

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران اظهار کرد: امروزه جرایم سایبری در حال هدفمند شدن است.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، نوید کمالی در میزگرد " بررسی علل گرایش به جرایم سایبری و راه‌های پیشگیری از آن " که در دفتر ایسنا برگزار شد، گفت: کلاهبرداری در طول تاریخ انجام می‌شده است، اما امروزه با پیشرفت فناوری، شکل و شیوه این کلاهبرداری‌ها و جرایم تغییر کرده است.

وی با اشاره به روند رو به گسترش استفاده از رایانه در کشور، ساماندهی و فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از این فناوری را یکی از راه‌های کاهش جرایم سایبری دانست.

کمالی با بیان اینکه در خارج از کشور گروه‌هایی با نام "هکرهای استخدامی" فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: این گروه‌ها در ازای دریافت مبلغی، اقدام به هک کردن اطلاعات شخصی افراد می‌کنند.

نوید کمالی : سرهنگ عرفانی : رئیس پلیس فتا : پلیس سایبری : میزگرد : جرائم سایبری

وی وجود سایت‌های مختص فروش ویروس را یکی دیگر از جرایم حوزه سایبری برشمرد و افزود: از زمان آغاز به کار پلیس فتا، شاهد ساماندهی حوزه سایبری هستیم با این حال هنوز ضرورت کنترل شدیدتر در حوزه جرایم سایبری احساس می‌شود.

40 درصد مردم ضرورت امنیت تلفن همراه را نمی‌دانند

این پژوهشگر و محقق حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه جامعه به سمتی پیش می‌رود که تلفن‌های همراه نقش اساسی در زندگی مردم ایفا می‌کنند، بر اهمیت آگاهی افراد از ایمنی این وسیله ارتباطی تاکید کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه حدود 40 درصد کاربران تلفن همراه از ضرورت امنیت تلفن همراه آگاهی ندارند و نمی‌دانند که این وسیله ارتباطی نیز به آنتی‌ویروس نیاز دارد.

پیامک‌ها نیز می‌توانند ناقل ویروس باشند

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران با اشاره به افزایش روزافزون ضریب نفوذ فناوری در خانواده‌های ایرانی، تصریح کرد: طبق آمار جهانی، 42 میلیون نفر کاربر اینترنتی در کشور وجود دارند.

وی با تاکید دوباره بر اطلاع‌رسانی و آموزش به افراد، خاطرنشان کرد: افراد باید بدانند امروزه با استفاده از پیامک نیز می‌توان ویروس‌ها را منتقل کرده و اقدام به سوءاستفاده از اطلاعات شخصی افراد کرد.

/ 5 نظر / 18 بازدید
Ali

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی بازدید وبلاگ خود را با تبادل لینک رایگان با تاپ 2 دانلود افزایش دهید ---> http://www.top2download.ir/links.php دانلود رایگان جدیدترین نرم افزار و بازیهای کامپیوتر و موبایل و بازی های PS3 ,PS2 ,PS1 PSP ,XBOX360 روز دنیا را فقط در تاپ 2 دانلود می توانید بیابید. ******* جدیدترین ها را از ما بخواهید ******* منتظرحضور گرم شما در تاپ 2 دانلود هستیم ... http://www.Top2Download.com آنسوی رویا

Arpine

با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید لطفا در سایت همسر گزینی ما عضو شوید و از امکانات بی نظیر آن بهره ببرید عضویت ویژه وگفتگو بین اعضا 100 درصد رایگان یاهو اسپاوز به شما کمک میکند تا انتخاب بهتری داشته باشید کافیست یک بار امتحان کنید این فرصت عالی می باشد هر چه زودتر عضو شوید برای ثبت نام به آدرس زیر مراجعه کنید http://yahoospouse.ir/register.php و جهت تبادل لینک با ما به صفحه اصلی سایت یاهو اسپاوز بروید http://yahoospouse.ir و روی گزینه تبادل لینک کلیک کنید و اول سایت ما را در وبلاگ خودتان لینک کنید و بعد به ما اطلاع دهید تا شما را لینک کنیم با تشکر

قاصدک

سلام خدمت شما دوست عزیز اگر دنبال جایی میگردی که علاقه ات رو به عشقت ثابت کنی فقط کافیه که به سایت ما بیایید و با کارت هایی که برای شما و دوستان طراحی میکنیم عشقتون رو نسبت به عزیزتان ثابت کنید. کارت پستال و پوستر درخواستی قاصدک در ضمن اگر که میخواهید عکس عزیزانتان در کارت ها قرار داده بشه اون رو هم برای ما بفرستید تا براتون به صورت رایگان طراحی بشه. www.ghasedakiha.ir

Ali

سلام.وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید.خوشحال میشم به وب ما هم سر بزنی و نظرتو مطرح کنی.

Arpine

با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید لطفا در سایت همسر گزینی ما عضو شوید و از امکانات بی نظیر آن بهره ببرید عضویت ویژه وگفتگو بین اعضا 100 درصد رایگان یاهو اسپاوز به شما کمک میکند تا انتخاب بهتری داشته باشید کافیست یک بار امتحان کنید این فرصت عالی می باشد هر چه زودتر عضو شوید برای ثبت نام به آدرس زیر مراجعه کنید http://yahoospouse.ir/register.php و جهت تبادل لینک با ما به صفحه اصلی سایت یاهو اسپاوز بروید http://yahoospouse.ir و روی گزینه تبادل لینک کلیک کنید و اول سایت ما را در وبلاگ خودتان لینک کنید و بعد به ما اطلاع دهید تا شما را لینک کنیم با تشکر