ارائه تحلیل از رویدادها کلید جذب مخاطب برای رسانه ها

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، نوید کمالی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروزه بر کسی پوشیده نیست که رسانه‌ها نقشی بی‌بدیل در جهت‌گیری‌های هر جامعه‌ای نسبت به موضوعات مختلف دارند.

وی تصریح کرد: این رسانه‌ها هستند که با پرداختن یا نپرداختن به یک موضوع زمینه ساز جلب توجه و تمرکز جامعه نسبت به آن موضوع یا پدیده می‌شوند که این خود در حوزه فرصت شناسی و حتی تهدید شناسی یکی از مباحث مهم دانش ارتباطات است.

دبیر سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان زنجان افزود: اما باید به این نکته توجه داشت که بر اساس پژوهش‌های جهانی مخاطب امروزی رسانه‌ها بر خلاف گذشته کمتر علاقه به کسب اخبار و اطلاعات پردازش نشده مربوط به موضوعات مختلف را دارد، زیرا دسترسی به اینگونه اخبار در عصر فضای مجازی و رسانه‌های نوین به امری پیش پا افتاده و کم اهمیت بدل شده است.

جشنواره ابوذر ، جشنواره رسانه ای ابوذر ، جشنواره رسانه ای ، بسیج رسانه ، جشنواره بسیج رسانه

کمالی با بیان اینکه امروزه دانشمندان حوزه علوم ارتباطات و رسانه دریافته‌اند که قرار گرفتن مخاطبین در برابر بمباران اطلاعاتی موجب شده است که مخاطبین ناخوداگاه علاقه خود به کسب اخبار بی هدف و غیر کاربردی را از دست دهند، افزود: در نتیجه آن امروز شاهدیم که بسیاری از رسانه‌های شناخته شده فعال در حوزه‌های روابط عمومی و اطلاع رسانی اخبار روزمره با ریزش شدید مخاطبین خود روبرو شده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به این واقعیت می‌توان راز موفقیت یک رسانه را در عبور از سیاست اطلاع‌رسانی اخبار روزمره و ورود به دنیای تولید و نشر تحلیل‌های رسانه‌ای دانست.

دبیر سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان زنجان ادامه داد: تحلیل رسانه‌ای بر خلاف اطلاع‌رسانی صرف موجب‌می‌شود، تا مبدأ خبر، منشأ خبر و حتی نیات و اهداف پشت پرده یک رویداد و یا خبر، برای مردم و مخاطبین مشخص شود و مخاطب با توجه به یک یا دسته‌ای از آنها جهت‌گیری‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود را در جامعه مشخص و تعیین کنند.

کمالی در ادامه با اشاره به برگزاری سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان زنجان تصریح کرد: از این رو در جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان زنجان که به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین رویداد رسانه‌ای استان زنجان شناخته می‌شود ، تلاش شده است تا در مرحله داوری آثار دریافتی ، امتیاز بالایی به گزارشات تحلیلی رسانه‌های شرکت کننده داده شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 216 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است، گفت: همه علاقمندان و فعالان رسانه‌ای استان می‌توانند اطلاعات بیشتری را در رابطه با این رویداد از سایت www.ZanjanFestival.ir  جشنواره دریافت کنند.

دبیر سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان زنجان محورهای این جشنواره رسانه‌ای را اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، امر به معروف و نهی از منکر، سبک زندگی و اصول شهروندی، امنیت اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ و هنر، اقتدار ملی و فرصت‌های پیش‌رو، بصیرت و روشنگری و موضوع آزاد( موضوعات کمتر پرداخته شده و دارای اولویت)  اعلام کرد و گفت: در این جشنواره رسانه‌هایی که در محور مهم امر به معروف و نهی از منکر یک منکر دارای اهمیت از جمله در حوزه‌های اقتصادی، اداری و سازمانی را برطرف کنند نیز تجلیل می‌شوند.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به پست الکترونیکی: zanjanfestival۳@chmail.ir و یا در پایگاه اطلاع رسانی جشنواره به آدرس http://zanjanfestival.ir/ بارگذاری یا به صورت حضوری به دبیرخانه جشنواره واقع در زنجان-سه راه امجدیه کانون فرهنگی امام علی(ع) طبقه دوم(بسیج رسانه) تحویل دهند.

/ 0 نظر / 150 بازدید