استقرار دولت الکترونیک لازمه حکومت بر جامعه اطلاعاتی

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران با بیان اینکه امروزه فناوری اطلاعات در خدمت رفاه عمومی است، گفت: دولت الکترونیک، دولت همیشه در دسترس است.

نوید کمالی درگفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، اظهار کرد: دولت الکترونیک به معنای فراهم کردن شرایطی است که دولت‌ها و نظام‌های مدیریتی و حاکمیتی بتوانند در محیط آن خدمات خود را به صورت شبانه‌روزی و در تمام ایام هفته به شهروندان و مخاطبان خود ارائه دهند.

فناوری اطلاعات : افق 1404 : ارتباطات : ICT : IT : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات : مخابرات : دولت الکترونیک : دولت همراه : شهر الکترونیک : روستای الکترونیک

وی کاهش فاصله میان دولت و ملت را از طریق به‌کارگیری دانش‌ها و فنون جدید اطلاعات و ارتباطات از اهداف دولت الکترونیک برشمرد.

کمالی کمک به شهروندان را برای دریافت خدمات مورد نیاز خود با هزینه کمتر، سرعت بیشتر و کیفیت مطلوب‌تر از دیگر اهداف دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: تحقق چنین اهدافی در راستای آرمان‍‌هایی قرار دارد که طرفدارن حکومت‌داری خوب به دنبال تحقق آن هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر، انجام کارها به‌صورت الکترونیکی، در دستور کار بسیاری از دولت‌ها قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: تمام سازمان‌ها درصدد برآمده‌اند که فرآیندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با کمک فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات اصلاح کرده و از این طریق به شیوه کارآمدتری به ارائه خدمات بپردازند.

دسترسی سریع و آسان شهروندان به خدمات سبب افزایش رضایت‌مندی عمومی می‌شود

کمالی با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر، مدیریت خوب به معنای مدیریت در دسترس است، عنوان کرد: دسترسی سریع و آسان شهروندان به اطلاعات و خدمات کیفی، سبب افزایش رضایت‌مندی عمومی از خدمات ارائه شده از سوی دولت‌ها می‌شود.

این پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: در عصر فناوری اطلاعات، دولت خوب، دولتی است که با هزینه کمتر و سرعت و کارایی بیشتر‌، خدمات خود را به طیف گسترده‌تری از شهروندان در هر نقطه جغرافیایی و با هر وضعیت اقتصادی ارائه کند.

وی امکان استفاده از فناوری اطلاعات برای قابل دسترس‌تر، کارآمدتر و پاسخگوتر ساختن آن را یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی دانست که فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.

کمالی اضافه کرد: استفاده از این نوآوری‌ها در فرآیند اداره امور کشور موجب پدیدار شدن مفهومی به نام دولت الکترونیک شده است.

استقرار دولت الکترونیک لازمه حکومت بر جامعه اطلاعاتی است

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک کشور استقرار دولت الکترونیک را لازمه حکومت بر جامعه اطلاعاتی دانست و تصریح کرد: برای حکومت بر جامعه اطلاعاتی و مدیریت آن نیاز به خلق دولت الکترونیک است و هرگز نمی‌توان با ساختار و فرایندهای سنتی جامعه اطلاعاتی را به خوبی مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه امروزه عوامل مختلفی دولت‌ها را به تجربه شکل جدیدی از اداره جامعه تشویق می‌کند، تاکید کرد: انتظارات شهروندان در مورد خدمات و محصولات و نیز نحوه و کیفیت ارائه آن‌ها در سطح جامعه به طور روزافزون در حال تغییر است و دولت نیز همیشه در تلاش برای پاسخگوی این نیازها و انتظارات است.

کمالی دسترسی سریع، آسان، ارزان، به خدمات را خواسته همیشگی شهروندان عنوان کرد و افزود: مناسب‌ترین الگوی دولت برای پاسخ‌گویی به این نیاز و درخواست شهروندان الگوی دولت الکترونیک است.

وی با اشاره به اینکه در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت همراه همیشگی مردم است، خاطرنشان کرد: امروزه حکومت‌های کشورهای مختلف جهان برای جذب سرمایه، متخصصان ماهر، گردشگران و ... با یکدیگر در رقابت هستند و بدین منظور به امکانات جدیدی نیاز دارند که دولت الکترونیک این امکانات را فراهم می کند.

کمالی رشد فناوری‌های جدید، تغییر انتظارات شهروندان و بنگاههای اقتصادی و سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی در بخش فناوری اطلاعات را از جمله مهم‌ترین عواملی دانست که ضرورت ایجاد دولت الکترونیک را در کشور توجیه می‌کند.

 وی توسعه مشارکت شهروندان و سایر اجزای جامعه مدنی، ارتقای سطح پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی دولت و کارکنان آنها، شفافیت فرآیندهای کاری، افزایش سطح آگاهی‌های عمومی، ارتقای میزان کارایی و اثربخشی فعالیت‌های سازمان‌های دولتی را از آرمان‌های مستتر در ایده دولت الکترونیک اسلامی عنوان کرد.

کمالی اضافه کرد: کاهش هزینه‌ها، گسترش عدالت اجتماعی از طریق دسترسی برابر شهروندان به اطلاعات و منابع عمومی، نظارت مستقیم مردم و باز بودن باب انتقاد و پیشنهاد برای بخش غیر دولتی و شهروندان از دیگر آرمانهای دولت الکترونیک اسلامی است.

این پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت بالای نهفته در دولت الکترونیک، این دولت بخش قابل ملاحظه‌ای را از آنچه برای رسیدن به اهداف عدالت‌ورزی ضروری است، دارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت الکترونیک به دنبال فراهم ساختن فرآیندها و ساختارهایی است که از طریق به‌کارگیری نیروهای بالقوه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطوح مختلف حکومت و به طور کلی در بخش عمومی، حکومت‌داری خوب را توسعه و بهبود بخشد.

کمالی ادامه داد: ظهور فناوری‌های جدید در عرصه اطلاعات و ارتباطات به بهبود سطح رفاه جوامع، دسترسی راحت‌تر به خدمات دولتی، دسترسی به فرصت‌های آموزشی و شغلی، فرصت‌های تفریحی و بهره‌گیری بهتر از اوقات فراغت و از همه مهمتر فراهم شدن زمینه حکومت داری خوب منجر شده است.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک کشور تاکید کرد: دولت الکترونیک سبب می‌شود سیاست‌گذاران از نظرات شهروندان بیشتر آگاه شوند و از این طریق دیدگاه‌های آنان را در فرآیند خط مشی‌گذاری دخیل سازند.

وی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک زمینه گفتمان مستقیم میان شهروندان و مقامات دولتی را فراهم می‌کند، افزود: تاثیر این نوع ارتباطات به مراتب بیشتر از شیوه های سنتی رابطه میان دولت و شهروندان است و این امر به تحقق پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری بیشتر در سازمان‌های بخش عمومی کمک قابل ملاحظه‌ای خواهد کرد.

کمالی به رابطه تنگاتنگ میان ایجاد دولت الکترونیک و مدیریت بهتر ارائه خدمات دولت به شهروندان اشاره کرد و گفت: برخی صاحبنظران معتقدند که دولت الکترونیک می تواند خدمت‌رسانی به ملت‌ها را به حد کمال خود ارتقا دهد.

وی دولت الکترونیک و دولت همراه را شیوه‌ای برای حصول اطمینان از برخورداری یکسان همه شهروندان از فرصت مشارکت در تصمیمات دانست.

کمالی با تاکید بر تاثیر دولت الکترونیک بر وضعیت و کیفیت زندگی شهروندان، تصریح کرد: این شکل جدید ازحکومت‌داری، شهروندان را از مصرف‌کنندگان منفعل خدمات دولتی به بازیگران فعال تبدیل می‌کند که می‌توانند درباره نوع خدماتی که به آن نیاز دارند، اظهارنظر کنند.

 کشور ما شاهد وجود بزرگترین ساختارهای ارتباطی در سطح خاورمیانه است

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک کشور سند چشم‌انداز بیست ساله را چراغ راهنما و هدایت‌کننده مسیر توسعه و سازندگی کشور در افق 1404 هجری شمسی عنوان کرد و گفت: امروزه در کشور، شاهد وجود بزرگترین ساختارهای ارتباطی در سطح خاورمیانه هستیم و هموطنان زیادی می‌توانند از خدمات متنوع دولت الکترونیک در اقصی نقاط کشور بهره‌مند شوند.

وی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم بیش از پیش شاهد بهره‌گیری از دانش و فناوری‌های نوین در حوزه ارتقای سطح خدمت‌رسانی به امت اسلامی باشیم و بتوانیم الگوی دولت الکترونیک اسلامی را برای نخستین بار در سطح جهان اسلام پیاده کرده و به جهانیان معرفی کنیم.

/ 20 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد برند

سلام اگه می شود مقاله ای در سطح سوم راهنمایی به زبان انگلیسی به ایمیلم بفرستید

سارینا

سلام وبلاگ جالبی دارین حتما به سایت ما سر بزنید ... منتظرتم http://dl.xco.ir/bazaryabi .

GALAXY

ســــــــــــلام عــــــــزیـــــــــــز خــــــــــــــوبـــــــــــــــی عزیز دعوتت میکنم به کهکشانی ها میای؟، بیا و حتما عضو شو تا با هم کلی خوش بگذرونیم...، بیا هاااا اذیت نکن باشه بای تا های عزیز

Arpine

با سلام خدمت شما دوست عزیز لطفا به سایت جامع همسر گزینی یاهو اسپاوز تشریف بیاورید عضویت کاملا رایگان میباشد پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی همسر گزینی یاهو اسپاوز مشاوره حقوقی توسط وکیل پایه یک دادگستری - ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور

Hadi

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی بازدید وبلاگ خود را با تبادل لینک رایگان با تاپ 2 دانلود افزایش دهید ------> http://www.top2download.ir/links.php دانلود رایگان جدیدترین نرم افزار و بازیهای کامپیوتر و موبایل و بازی های PS3 ,PS2 ,PS1 PSP ,XBOX360 روز دنیا را فقط در تاپ 2 دانلود می توانید بیابید. *** جدیدترین ها را از ما بخواهید *** منتظرحضور گرم شما در تاپ 2 دانلود هستیم ... http://www.Top2Download.com

ARTASERVER

salam va dorod dust aziz pish forosh artaserver agaz shode ba sharayet vije bahman mah 1GIG host ekhtesasi alman 1domi raygan .IR nasb site saz anjoman saz va... kamelan ekhtesasi ba galeb edit shode ekhtesasi shoma ersal 1600 coment tabligati ba matn va adress site shoma geymatesh heh kole ena 20T ( bist hezar toman ) tamas begir ba galaxy.boy31@yahoo.com ya add kon

سروناز

دوست عزیز وقت گرامیت بخیر من خیلی کم نظر میزارم ولی از خواندن مطالب شما نتونستم نظری براتون نگذارم بسیار وبلاگ موفقی دارید من توی وب سایت همیشه آنلاین نویسندگی می کنم و همچنین تو وبلاگ دوستم مریم ( به نام همه در هم ) نیز همکاری می کنم چون خیلی از وبلاگ نویسی خوشم میاد دوست دارم بنویسم دوست داشتی ما رو لینک کن تا تبادل داشته باشیم از طریق ایمیل هم می تونی در تماس باشی لینک اصلی سایت hamisheonline.com لینک وبلاگی که با دوستم همکاری می کنم hamedarham.blogfa.com خیلی مطالب جالب و خواندنی داره حتما یکسری به وب سایت و وبلاگمون که لینکش رو پایین گذاشتم بیا خوشحال میشم دوستدارت سروناز

سروناز

دوست عزیز وقت گرامیت بخیر من خیلی کم نظر میزارم ولی از خواندن مطالب شما نتونستم نظری براتون نگذارم بسیار وبلاگ موفقی دارید من توی وب سایت همیشه آنلاین نویسندگی می کنم و همچنین تو وبلاگ دوستم مریم ( به نام همه در هم ) نیز همکاری می کنم چون خیلی از وبلاگ نویسی خوشم میاد دوست دارم بنویسم دوست داشتی ما رو لینک کن تا تبادل داشته باشیم از طریق ایمیل هم می تونی در تماس باشی لینک اصلی سایت hamisheonline.com لینک وبلاگی که با دوستم همکاری می کنم hamedarham.blogfa.com خیلی مطالب جالب و خواندنی داره حتما یکسری به وب سایت و وبلاگمون که لینکش رو پایین گذاشتم بیا خوشحال میشم دوستدارت سروناز

ARTASERVER

salam va dorod dust aziz pish forosh artaserver agaz shode ba sharayet vije bahman mah 1GIG host ekhtesasi alman 1domi raygan .IR nasb site saz anjoman saz va... kamelan ekhtesasi ba galeb edit shode ekhtesasi shoma ersal 1600 coment tabligati ba matn va adress site shoma geymatesh heh kole ena 20T ( bist hezar toman ) tamas begir ba galaxy.boy31@yahoo.com ya add kon

حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام دوست ارجمند. امیدوارم در ادامه راه این وبلاگ و نیز زندگی موفق باشید. ********** [گل][گل][گل] [گل] >>> مطالب و دانستنیهایی خواندنی و جالب در مورد جنّ و أجنّه [گل][گل][گل] ********** البته توصیه میکنم حداقل بقیه مطالب «صفحه اول» و «صفحه دوم» را هم ببینید. امیدوارم تمام لحظات زندگی را شاد و خرّم باشید. [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]