جای ایران در تجارت یک میلیارد دلاری توریسم درمانی خالی است !

نوید کمالی :  توریسم درمانی : Navid Kamali

مشهد - خبرگزاری مهر: دبیر علمی کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی موسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: با وجود گردشگران مذهبی در مشهد و منطقه جای ایران در تجارت بیش از یک میلیارد دلاری گردشگر درمانی خالی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوید کمالی در جلسه هم اندیشی با جمعی از فعالان حوزه گردشگری کشور در مشهد با تاکید بر نقش فناوری اطلاعات در افزایش رونق صنعت گردشگری کشور از طب سنتی و اسلامی به عنوان ارزش افزوده ای منحصر به فرد برای افزایش درآمد های ارزی کشور در حوزه توریسم یاد کرد.

وی افزود: وجود 30 میلیون گردشگر در مشهد و حضور 2 میلیون گردشگر که برای استفاده از خدمات درمانی خاورمیانه راهی کشورهای منطقه می شوند و تجارت بیش از یک میلیارد دلاری گردشگر درمانی می تواند دلیل خوبی برای آغاز پروژه های توریسم درمانی در کشور باشد.

وی افزود: استفاده از فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات در حوزه خدمات سلامت عمومی و در سطوح مختلف آن به موضوع روز دولت ها و مؤسسات کوچک و بزرگ متولی این خدمات در دنیا بدل شده است.

وی افزود: علت اصلی این روند چالشهای اساسی در کیفیت عرضه خدمات سلامت در دنیای امروز و زیاد شدن توقع عمومی از نظام‌های سلامت بوده است و کاربرد فن‌آوری های جدید را در کمک به ارتقاء کیفی خدمات سلامت بر می‌شمارد و بر تحول فرایندی عرضة خدمات همزمان با بکار گرفتن فن‌آوری تأکید می‌کند.

وی بیان کرد: با توجه به تلاشهای صورت گرفته در دولت نهم و دهم امروزه بخش گسترده از جمعیت ایران به اینترنت و فناوری های لازم برای دسترسی بهینه به این شبکه دسترسی دارند.

کمالی عنوان کرد:  آمارها ملی و بین المللی نشان می دهد که امروزه بیش از 33 میلیون کاربر اینترنت و بیش از 73 میلیون کاربر تلفن همراه در کشور وجود دارد که حاکی از برخورداری بیش از 85 درصد اعضاء خانواده های ایرانی از تلفن همراه است، این آمار قابل رقابت با کشورهای منطقه خاورمیانه و بعضا کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

وی افزود: بر اساس سیاستهای محرومیت زدایی دولت برای سهولت ایجاد دسترسی به اینترنت و خدمات مبتنی بر این شبکه از جمله خدمات دولت الکترونیک بیش 10 هزار دفتر ICTروستایی نیز ایجاد کرده است.

کمالی بیان کرد: ضریب رشد 43.2 درصدی و سریع تعداد کاربران اینترنت در کشور می تواند فرصتی ارزنده در راستای افزایش و بهبود وضعیت سلامت شاخصهایی سلامت کشور باشد گرچه این افزایش سریع تعداد کاربران خود می تواند در صورت عدم مدیریت صحیح در حوزه سلامت می تواند مخاطرات خاص خود را داشته باشد.

وی ادامه داد: بطور مثال بدلیل اعتماد زیاد کاربران اینترنت به مطالب منتشر شده در وب سایتها و وبلاگهایی که در حوزه پزشکی و دارو فعالیت می کنند شاهد افزایش خود درمانگری های بی قاعده و خطرساز توسط کاربران هستیم.

وی گفت: متاسفانه تا به امروزه ساماندهی مناسبی در حوزه پایگاههای حوزه سلامت از سوی مراجع ذی صلاح و ناظر صورت نگرفته است اما خوشبختانه نیروی انتظامی و بازوی سایبری آن پلیس فتا اقدامات خوب و موثری را تا به حال در حوزه مبارزه با سوء استفاده کنندگان از فضای مجازی در حوزه پزشکی و سلامت انجام داده اند که قابل تقدیر و تشکر است.

وی افزود: کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی ایران،  موسسه تحقیقات حجامت ایران پس از مطالعه و پژوهش های بلند مدت در حوزه نقش فناوری اطلاعات در بهبود و افزایش سطح سلامت شهروندان کشور و بهره گیری از جدیترین فناوریهای اطلاع رسانی و آموزش در حوزه اینترنت و تلفن همراه الگوهای جهان سلامت را در قالبی بومی و ملی ارائه نماید.

وی اظهارکرد: حوزه توریسم درمانی هم از مهمترین اهداف و راهبردهای بلند مدت موسسه تحقیقات حجامت ایران است که امیدواریم کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی ایران به عنوان بازوی علمی و اجرایی این موسسه در حوزه فناوری اطلاعات بتواند با برنامه ریزی های صورت گرفته و راهبردهای تعریف شده شهر مشهد را به عنوان قطب توریسم درمانی خاورمیانه با محوریت طب کل نگر معرفی کنیم.

/ 0 نظر / 12 بازدید