محیط زیست شهری هوشمند و نخستین جشنواره خادمین طبیعت در بجستان

نوید کمالی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در بجستان اظهار کرد:

با توجه به اهمیت مشارکت شهروندان در فرایند حفظ، توسعه و گسترش محیط زیست پایدار در جامعه شهری و تعریف حفاظت از محیط زیست به عنوان بخشی از سبک زندگی ایرانی اسلامی، نخستین جشنواره مردمی خادمین طبیعت در این شهرستان برگزار می‌شود.

حفاظت محیط زیست ، نوید کمالی ، خادمین طبیعت ، بجستان ، شهر هوشمند اسلامی ، شهر هوشمند ، محیط زیست شهری

وی با اشاره به اینکه این جشنواره به ابتکار مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان و با حمایت بزرگان، شخصیت‌های دینی و مذهبی بجستان از جمله امام جمعه برگزار می‌شود، افزود: با تحقیق در حوزه طبیعت، محیط زیست و ادیان درمی‌یابیم که تفکر اسلامی، معتدل‌ترین و منطقی‌ترین نظریه‌ها را در مورد طبیعت و محیط زیست تبیین کرده است.

کمالی ادامه داد: بررسی آیات قرآن کریم، احادیث و روایات معصومان (ع) موارد فراوانی از اهمیت محیط زیست را در نگاه اسلامی هویدا می‌سازد و این نیاز بیش از پیش احساس می‌شود که علما از جمله روحانیون و ائمه جمعه به دلیل نفوذ بالایی که بر شهروندان دارند باید به تبیین این مسائل بپردازند.

مشاور شورای اسلامی بجستان تصریح کرد: محیط زیست در بسیاری از آموزه‌های اسلامی به عنوان یکی از ابزارهای شناخت معرفی شده و علاوه بر قرآن کریم، روایات رسیده از معصومان (ع) نیز به موضوع اهمیت حفظ محیط زیست و تعامل با آن اشاره می کنند که یکی از معتبرترین و معروف‌ترین آنها کتاب توحید مفضل امام صادق (ع) است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه حفظ محیط زیست بدون مشارکت شهروندان برای هیچ دولت و حاکمیتی مقدور نیست لذا تعریف اهمیت حفظ محیط زیست به عنوان یک گفتمان الهی برای شهروندان و تشویق آنها به مشارکت معنوی در این حوزه می‌تواند موثرتر از هر سیاستی شهروندان مسلمان و خداجو را به حفظ محیط زیست تشویق کند.

خبرگزاری فارس ، خادمین طبیعت ، حفاظت محیط زیست ، نوید کمالی ، شهر هوشمند اسلامی ، محیط زیست شهری ، بجستان

کمالی افزود: مردم ایران از جمله شهروندان بجستان علاقه‌مند هستند برای شهرشان کار کنند و آن را توسعه دهند اما اطلاعی از سمت و سوی این اقدامات ندارند لذا مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان با ارائه مدل و گفتمان خادمین طبیعت قصد دارد علاوه بر تعریف یک مدل الهی برای مدیریت هوشمند شهری، کوچک‌ترین اقدامات شهروندان را نیز برای توسعه شهر جهت‌دهی کند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان ادامه داد: به طور مثال زمانی که نگاه شهروند به یک درخت یا گل در فضای شهری به عنوان یک موجود زنده و تسبیح‌گوی خداوند باشد مطمئناً در حفظ و نگهداری آن خواهد کوشید و از قطع و تخریب آن جلوگیری می‌کند.

وی اضافه کرد: ما به دنبال انجام فعالیت‌های سنگین و پرهزینه از سوی شهروندان نیستیم زیرا ارزش انجام کار خیر و نیک به بزرگ و یا کوچک بودن آن نیست و با هر مقدار و اندازه­ای می­‌توان در انجام کار خیر مشارکت کرد.

این مسئول افزود: به طور مثال شهروندان می‌توانند با کاشت یک درخت و حتی آب دادن درختان و یا منصرف شدن از کندن یک گل زیبا به جمع خادمین طبیعت بپیوندند.

خادمین طبیعت ، حفاظت محیط زیست ، نوید کمالی ، بجستان ، شهر هوشمند اسلامی

کمالی اظهار کرد: کاشت درختان و حفظ آنها علاوه بر توسعه محیط زیست شهری بر طبق روایتی از پیامبر اعظم (ص) دارای اجر اخروی غیر قابل شمارش است.

سرپرست مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان تصریح کرد: یکی از معضلات شهرداری‌ها و مجموعه‌های دخیل در مدیریت شهری حفظ پاکیزگی محیط زیست است که با ترویج تفکر خادمین طبیعت می‌توان در کاهش و رفع آن گام‌های موثری برداشت زیرا قرآن کریم، کسانی را که به تخریب مظاهر زیبای خداوند دست می‌زنند و نظام باشکوه آفرینش را از بین می‌برند، نکوهش کرده و نارسایی‌ها و مشکلات روی زمین از جمله خشکسالی را ناشی از اعمال انسان‌های فاسد می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: سیاستگذاران توسعه شهر بجستان در قالب شورای اسلامی شهر با توجه به اهمیت حفظ و توسعه محیط زیست شهری، مرکز پژوهش‌ها را ملزم به ارائه راهکارهایی نوین برای حفظ و گسترش محیط زیست شهری کرده که طرح خادمین طبیعت حاصل این سیاست‌گذاری و تلفیق اندیشه‌های الهی و تعالیم اسلامی در حوزه مدیریت شهری است.

کمالی اضافه کرد: طرح خادمین طبیعت قابلیت اجرا در تمام شهرهای ایران و جهان را دارد اما ما به عنوان یک مرکز الگو با راه‌اندازی جشنواره خادمین طبیعت قصد تبیین این تفکر و اندیشه را در بجستان به عنوان نخستین شهر پیشگام در مسیر تحقق شهر هوشمند اسلامی داریم.

بجستان نیوز ، خادمین طبیعت ، محیط زیست شهری ، حفاظت محیط زیست ، محیط زیست ، نوید کمالی ، شهر هوشمند اسلامی

به گفته وی، مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای شهر برای تبیین این موضوع سعی کرده است با تعریف یک جشنواره در ایام منتهی به سال نو و روز درختکاری علاوه بر تعریف و تبلیغ مفهوم خادمین طبیعت زمینه را برای افزایش مشارکت مردمی در کشت درختان مهیا سازد.

کمالی ادامه داد: از این رو در قالب این جشنواره کسانی که درختی را در سطح شهر غرس کنند مورد تقدیر قرار می‌گیرند؛ برای غرس درختان محدودیتی اعمال نکرده‌ایم؛ شهروندانی که حتی درختی را در خانه خود غرس کنند نیز شامل این جشنواره می‌شوند.

وی تاکید کرد: شهر بجستان به دلیل وجود مردمی خودجوش، خداجو و مشارکت‌طلب با وجود داشتن شرایط جغرافیایی گرم و خشک و قرار داشتن در مجاورت بیابان‌های ماسه‌ای و نمک‌زار و همچنین تجربه یکی از طولانی‌ترین خشکسالی‌های سده اخیر که 15 سال طول کشید، می‌تواند الگویی از پایداری و خودشکوفایی در عرصه حفظ و توسعه محیط زیست باشد.

این مسئول افزود: شهروندان برای شرکت در جشنواره تعداد نهال‌های کاشته شده و تصاویر خود هنگام غرس درختان را به مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی ارسال کرده و یا ما را در جریان اقدام خود قرار دهند تا برای بازدید از محل اقدام شود.

وی گفت: پل‌های ارتباطی شهروندان و شورای اسلامی بجستان نیز شامل پورتال مرکز ارتباطات مردمی و شماره پیامک 5000295656 است که شهروندان قادر هستند در هر ساعت از شبانه‌روز با خادمین خود در حوزه مدیریت شهری بجستان در تماس باشند.

 

/ 0 نظر / 30 بازدید