فیس بوک و افزایش دلبستگی دولت و ملت

مشهد - خبرگزاری مهر: محقق وپژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: از طریق شبکه های اجتماعی دولت همیشه در بین شهروندان و پاسخگو به ملت خواهد بود زیرا ایجاد تعامل دوسویه از ویژگی های ذاتی شبکه های اجتماعی است.

نوید کمالی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: مدتی است که بحث حضور نمایندگان و اعضای دولت منتخب در شبکه های اجتماعی و ارتباط مستقیم شان با مردم و شهروندان مورد نقد و بررسی مخالفان و موافقان این سیاست ابتکاری دولت یازدهم قرار گرفته است.

نوید کمالی ، Navid Kamali ، فیسبوک ، فیس بوک ، خبرگزاری مهر ، فناوری اطلاعات ، شبکه های اجتماعی ، شبکه اجتماعی

وی با اشاره به اینکه شبکهٔ اجتماعی در واقع ساختاری اجتماعی است که از گره هایی فردی یا سازمانی که با یکدیگر وابستگی های فکری، علمی، سیاسی دارند تشکیل شده است افزود:در واقع با نگاهی زبان شناسانه در می یابیم کهSocial Network و معادل فارسی آن یعنی شبکه اجتماعی از دو واژه به معنای اجتماع و زندگی در کنار دیگران ریشه گرفته است.

وی ادامه داد: رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهه اخیر منجر به شکل گیری مفاهیم نوینی در حوزه علوم اجتماعی و ارتباطات از جمله فضای مجازی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده گشته است.

کمالی عنوان کرد: فضای مجازی بر بعدی از فضا دلالت دارد که تشکیل شده از عناصری مجازی و غیر حقیقی است و به عبارتی فاقد ذات مستقل است و عناصر آن به واسطه ای حقیقی نیاز دارند.

شبکه های مجازی بستری مناسب برای گسترش ارتباطات اجتماعی

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران افزود: شبکه های مجازی با بهره گیری از نقاط قوت فضای مجازی توانستند به بستری مناسب و انعطاف پذیر جهت جذب، حفظ و گسترش ارتباطات اجتماعی کاربران و شهروندان تبدیل شوند بطوری که شبکه اجتماعی فیس بوک با جذب بیش از 1 میلیارد کاربر فعال پیشگام این عرصه است .

وی یکی از دلایل استقبال کاربران از پدیده شبکه های اجتماعی را عدم محدودیت آنها در ایجاد ارتباطات وتوسعه روابط اجتماعی کاربران دانست و افزود: بطور مثال فضای ارتباطی ما همیشه دچار کاستی ها و کمی هایی است یکی از آنها وجود مرزهای فیزیکی و اجتماعی در دنیای حقیقی و روابط موجود در آن است.

کمالی ادامه داد: بطور مثال در دنیای حقیقی ایجاد ارتباط با یک فرد خارجی و غیر هم وطن بدلیل وجود فواصل فیزیکی، سیاسی و هزینه های بالای ارتباطی تقریبا برای غالب افراد غیر ممکن و سخت است اما در شبکه های مجازی شما قادرید علاوه بر مکالمه تصویری و صوتی با دوستان و افراد مختلف درهر گوشه از جهان از دیدگاههای رایج دیگر ساکنان زمین در حوزه های مختلف آگاه شوید.

لزوم جهانی سازی تفکرات و اندیشهای های اصیل اسلامی

این محقق وپژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: این رویداد را از ابعاد گوناگون می توان برای آینده ایران اسلامی و ارتقاء جایگاه ایران در روابط بین المللی مثبت ارزیابی کرد زیرا امروز ملت ایران بیش از پیش به جهانی سازی تفکرات و اندیشه های اصیل خود در جهان نیاز دارد.

رهبری ، فیس بوک ، آقا ، نوید کمالی ، رهبر معظم انقلاب ، سیاستهای کلان ، شبکه های اجتماعی ، آزاد اندیشی ، بصیرت

کمالی گفت: پیش از این اقدام هوشمندانه اعضاء دولت یازدهم ما شاهد حضور موفق و درخشان پایگاه رسمی مقام معظم رهبری در شبکه های اجتماعی و استقبال بی سابقه مخاطبین جهانی بودیم امری که موجب گشت بیش از پیش جوانان و مخاطبین بین المللی با دیدگاه ها و مواضع رهبر حکیم انقلاب آشنا گردند، امری که از طریق سایر رسانه ها بدلیل سانسورهای رایج بین المللی به آسانی ممکن نبود.

جواد ظریف ، وزارت خارجه ، سازمان ملل ، نوید کمالی ، گفتگو ، اعتدال ، تعامل ، حسن روحانی

وی افزود: هر آن کس که به روالها و تشریفات اداری بویژه در وزارت خانه ها و ادارات کل آشنا باشد تایید می کند که ملاقات مستقیم و ساده با یک وزیر و حتی یک مدیر ارشد به آسانی ممکن نیست و تقریبا برای شهروندان عادی غیر ممکن است.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران تصریح کرد: حتی در مورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بسیاری از رای دهندگان تا 4 سال بعد از انتخابات و تشکیل دوباره ستادهای انتخاباتی رد یا اثری از نماینده حوزه انتخابیه خود نمی یابند.

کمالی بیان کرد: حال با روشنفکری و بصیرت بالا و قابل تقدیر اعضاء دولت یازدهم شاهد هستیم که هر شهروند عادی به عنوان بخشی از ملت غیور ایران قادر است بدون هیچ تشریفات اداری در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته با وزیر متبوع خود به گفتگو و ارسال پیام بپردازد و پاسخ خود را دریافت کند.

تعامل مردم با نمایندگان منتخب از طریق شبکه های اجتماعی

وی افزود: بوسیله شبکه های اجتماعی و ابزارهای مبتنی بر آن یک مسئول اجرایی یا نماینده منتخب قادر است بطور مستقیم با مخاطبین خود سخن بگویید و نظرات و پیشنهادات آنها را دریافت کند.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات عنوان کرد: از طریق شبکه های اجتماعی دولت همیشه در بین شهروندان و پاسخگو به ملت خواهد بود زیرا ایجاد تعامل دوسویه از ویژگی های ذاتی شبکه های اجتماعی است .

وی افزود: شاید انجام امور دولت در پشت درهای بسته از ابعادی پسندیده باشد اما گفتگوی مستقیم دولت با ملت موجبات افزایش دلبستگی ملت به دولت و افزایش ادراک جامعه نسبت به تلاشهای دولت برای رفع مشکلات ملی و بین المللی را سبب می شود.

کمالی گفت: بطور مثال وقتی ریاست سازمان محیط زیست کشور در صفحه شخصی خود از بحران دریاچه ارومیه و بازدید خود از این محل می گوید دلهای مخاطبین داخلی  بویژه جامعه آذربایجانی کشور آرام می گیرد چون مشاهده می کنند که دولت منتخب برای حل بحران در تلاش و تکاپوست.

وی افزود: حال که شاهد دل گرمی ملت به حضور مستقیم مسئولان دولت در شبکه های اجتماعی هستیم، دستهایی در تلاشند تا این حرکت را متوقف و به انحاط کشانند بطور مثال ایجاد صفحات جعلی به نام دولت و اعضاء آن و حمله و هک کردن صفحات از جمله اقداماتی است که از سوی جریان هایی هدایت می شود.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران ادامه داد: در واقع بحث بر سر فیس بوک یا سایت خاصی نیست و آنچه مهم و مبارک است ارتباط مستقیم بین دولت و ملت است.

جامعه ایرانی جوان، پویا و آشنا به فناوری ها نوین ارتباطی

کمالی عنوان کرد: جامعه ایرانی یک جامعه جوان، پویا، امیدوار و آشنا به فناوری ها نوین ارتباطی است و حضور فعال جوانان در شبکه های اجتماعی غیرقابل انکار است بطور که پیش بینی می شود بیش از 20 میلیون ایرانی در شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته باشند.

این محقق و پژوهشگر حوزه فناوری ارتباطات اظهارکرد: طبق آمارهای جهانی امروز رسانه هایی مانند شبکه های تلوزیونی در حال کم اثر شدن و تبدیل شدن به رسانه ثانویه بعد از شبکه های اجتماعی هستند بطوری که طبق برآوردهای مراکز تحقیقاتی نسبت بهره گیری از شبکه های اجتماعی به تلوزیون 69 به 31 درصد بوده است که این خود نشان گر اهمیت نقش شبکه های مجازی در فرایند های رسانه ای عصر حاضر است.

تبدیل تک گویی به گفتگو و تعامل متقابل

کمالی گفت: حال نباید با حرکات افراطی و مجرمانه مانع تعمیق روابط و دلبستگی ها جوانان به دولت منتخب خود شد  دولتی که آرمانش خدمت به جوانان ایجاد و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی است.

وی افزود: واقعیت این است که دولت اعتدال و امید تک گویی و خود گویی را تبدیل به گفتگو و تعامل متقابل کرد ، آن هم با ابزار و بستری که در بین جوانان محبوب و پرکاربرد است .

کمالی تصریح کرد: در واقع باید پذیرفت در شرایطی که جهان به دنبال ایجاد شکاف در جامعه متحد ایران اسلامی است و در این راه از هر گونه تحریمی دریغ نکرده است افزایش تعامل بین دولت و ملت می تواند توطئه های دشمنان را خنثی کرده و پایداری ملی را افزایش دهد.

وی اظهارکرد: امیدوارم مخالفان این رویکرد هوشمندانه اصحاب دولت یازدهم با نگاهی هوشمندانه و بی طرفانه بنگرند و منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی اولویت بخشند.

/ 1 نظر / 21 بازدید
hamid

سلام بزرگترین پایگاه افزایش بازدید و بهبود رنک شروع بکار کرد اگه به دنبال افزایش بازدید واقعی بهبود رنک الکسا و گوگل سایت خودتونین حتما به این سایت سر بزنین http://hitsha.ir در این سایت میتونین از امکانات مخصوصی که گذاشته شده استفاده کنین : 1 - سیستم تبادل بنر 2 - سیستم تبادل بازدید کننده 3 - سیستم لینک باکس حرفه ای و بزودی سیستم تبادل پاپ آپ تمام این سیستم ها تاثیر صددرصد مثبت روی رنک و جایگاه وبلاگ و وبسایت شما داره منتظر شما در هیتس ها هستیم .