اینترنت رایگان و زاغه نشین ها (فرصتی برای توسعه)

بر اساس اطلاعات سازمان آمار کشور برزیل حدود ٧۶٪ از کاربران اینترنتى در این کشور از رسانه هاى اجتماعى استفاده مى کنند. در حال حاضر اغلب مردم برزیل از این ابزار هاى ارتباطى استفاده مى کنند و زاغه نشینان نیز از این امر مستثنى نیستند.
بر اساس یافته هاى این موسسه در سه ماهه اول سال گذشته ۵۶٪ جمعیت این کشور به خدمات دسترسى به اینترنت دسترسى داشته اند. این امر به این معنى است که در این کشورجمعیتى برابر با ١٠٢.٣ میلیون کاربر اینترنتى وجود دارد که نشان دهنده رشدى برابر با ١٢.٩٪ در مقایسه با مدت مشابه در سال ٢٠١٢ است. برنامه ملى تامین اینترنت با پهناى باند بالا که توسط دولت در سال ٢٠١٠ راه اندازى شده است در افزایش این روند بسیار موثر بوده است. این برنامه در نظر دارد تا روند دسترسى، هزینه، پوشش و کیفیت این خدمات را بهبود بخشد.
تجربیات جهانی ، اینترنت رایگان ، محرومیت زدایی ، هند ، لپ تاپ رایگان ، شهر الکترونیک ، شهر هوشمند
در بخشى از این طرح دولت ریودو ژانیرو برنامه توسعه دیجیتالى محلى شهر ریو را با هدف فراگیرکردن فن آورى هاى دیجیتال براى شهروندان و تامین اینترنت رایگان در سطح شهر ایجاد کرد. این برنامه در تلاش است تا روند دسترسى به فن آورى هاى اطلاعاتى و ارتباطات را به صورتى دموکراتیک در آورد. با این هدف در مناطقى از شهر ریو که داراى بالاترین تعداد جمعیت شهروندان محروم هستند، از جمله زاغه ها امکان دسترسى به اینترنت رایگان فراهم آمده است.

این اقدامات نشانگر این موضوع هستند که دولت به این نتیجه رسیده است که دسترسى به اینترنت امروزه موضوعى سیاسى است و فضاى مجازى آنلاین در واقع بخشى از محیط عمومى جامعه است. تیاگو فرمینو تجربه جالبى در این زمینه دارد. او از رهبران محلى در سانتا مارتا است. در ماه نوامبر سال ٢٠١٢ او در توییتر خود مطلبى مبنى بر نبود روشنایى کافى در واحد هاى خیابان محل زندگى خود منتشر کرد. تصویرى که او همراه با این مطلب منتشر نمود صورت حساب او را در روشنایى نور شمع نشان مى داد. مدتى بعد این تصویر در روزنامه ها به چاپ رسید. فرمینو از سال ٢٠٠٧ با راه اندازى وبلاگ خود از قابلیت هاى شبکه هاى اجتماعى استفاده کرد. او امروزه بیش از ٣۵٠٠ طرفدار در صفحه فیس بوک خود دارد.

او که هم اکنون به عنوان راهنمای گردشگران در محله خود فعالیت می کند می گوید: ” توسعه فن آوری های تلفن همراه به من این امکان را داده است تا مطالب بیشتری را در مورد زاغه ای که در آن زندگی می کنم با سایر بازدیدکنندگان و گردشگران به اشتراک بگذارم.” او مشکلات محله خود را از طریق این شبکه های آنلاین منتشر می کند .

برخی از ارایه کنندگان خدمات شهری به سرعت در محیط مجازی پاسخگو هستند، هر چند این این امر به معنی این نیست که به سرعت راه حلی برای این مشکلات ارایه می شود. برخی دیگر از سازمان اهمیت چندانی برای شکایت های مطرح شده در محیط آنلاین نیستند. از نظر ویوین هیبیرو که از مدیران روابط عمومی و ارتباطات در یک گروه محلی است، شکایت های مطرح شده از طریق رسانه های اجتماعی همواره با توجه ویژه ای دنبال می شوند. به گفته او این شکایت ها دردسر بزرگی برای کسب و کارها ایجاد می کند بنابراین آن ها همواره به دنبال راه حلی برای حل و فصل موضوع خواهند بود. او در ادامه می گوید که او خود شخصا همواره سعی در ابراز قدردانی برای راه حل های ارایه شده در این زاغه ها داشته است.

ناتالیا منزز که یک تهیه کننده فرهنگى و از ساکنان زاغه گروتا است توضیح مى دهد که او در حال حاضر ترجیح مى دهد تا از رسانه هاى اجتماعى براى به اشتراک گذاشتن اتفاقات مثبتى که در جامعه محلى اش روى مى دهند استفاده کند.

زاغه ها مکان هایى با فرهنگى سرشار هستند. هر چند که همواره با چالش هایى روبرو هستند اما نباید زاغه ها را به عنوان فضاهایى با نکات صرفا منفى در نظر گرفت. زاغه ها مکان هایى هستند که استعداد هاى جدید و تغییرات مثبت را به نمایش مى گذارند. او مى گوید:” در رسانه های اجتماعى به جاى حمله به آنچه دوست ندارید به ترویج ایده هاى مثبت بپردازید.”

ویلیام دى اولیویرا از رهبران محلى روچینها اشاره مى کند که ” بسیارى از مردم از رسانه هاى اجتماعى براى تفریح و گفتگو استفاده مى کنند اما براى او استفاده از رسانه هاى اجتماعى در ١٠ سال گذشته منجر به ایجاد فضاى گفتگو میان او، دولت و مردم محلى شده است. فرمینو و دی اولیویرا در این نکته توافق نظر دارند که مسائل مربوط به خشونت پلیس، سو استفاده از قدرت و مشکلات آب رسانى از مهمترین شکایت هاى مطرح شده در محیط آنلاین هستند.

اینترنت به فاولا صداى بلند تر و امکان دیده شده را داده است. براى هیبیرو این ابزارى است که این قدرت را به ساکنان محلى مى دهد تا واقعیت زندگى روزمره خود را بدون دخل وتصرف هاى معمول رسانه ها به نمایش بگذارند. اینترنت ابزار مناسبى براى بسیارى از افراد است به این دلیل که در شرایطی که پیش از آن امکان شنیده شدن آن ها وجود نداشته است به آنها صدایی برای ابراز کردن خود را داده است. زاغه ها هم اکنون سلاح موثرى در دست خود دارند. آن ها تنها نیاز دارند تا نحوه استفاده از آن را بیاموزند.

 

این متن نوشته تاتیانا گردل است که اولین بار به زبان پرتغالی در ویوا فاولا منتشر شده است.

/ 0 نظر / 21 بازدید