کاربران رایتل قادر به تشخیص محرم و نامحرم هستند

عضو انجمن تجارت الکترونیک ایران:

ترس از تکنولوژی منجر به عقب ماندگی می‌شود

خبرگزاری فارس: عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران گفت: فرصت‌سازی و فرهنگ‌سازی در کنار فناوری می‌تواند تحول‌ساز باشد و ترس از تکنولوژی منجر به عقب ماندگی می‌شود.

نوید کمالی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: چندین دهه است که پیشرفت فناوری‌های نوین سبب دگرگونی در زندگی نوع بشر شده است و این دگرگونی، تعاریف، مبانی و الگوی زندگی امروز را با خود متحول ساخته است که از مصادیق بارز این امر می‌توان به وسایل ارتباط جمعی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه کاربران نسل سوم موبایل قادر به تشخیص «محرم و نامحرم» هستند، ادامه داد: کمتر از نیم قرن پیش پیش داشتن یک دستگاه رادیو در منزل امری تشریفاتی و مختص به طبقات بالای جامعه بود و ارائه محتوا در آنها تنها محدود به ساعت خاصی از شبانه روز بود.

این محقق و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ابراز داشت: اما امروزه وسایل ارتباط جمعی در اختیار تمام اقشار جامعه قرار دارند و در هر لحظه از شبانه روز امکان دسترسی به رسانه‌های اجتماعی برای تمام اقشار وجود دارد.

فناوری اطلاعات : خبرگزاری فارس : نوید کمالی : دولت الکترونیک : دولت همراه : رایتا : نسل سوم : نسل سوم موبایل

وی بیان داشت: اوایل دهه 70 یعنی در مرداد ماه 1373 نخستین واگذاری تلفن‌های همراه در کشور آغاز شد که به‌دلیل قیمت‌ها‌ی بسیار بالا تنها 3000 نفر در مرحله اول سیم کارت‌های خود را دریافت نمودند، اما امروزه تلفن‌های همراه بخشی جدانشدنی از زندگی بشر متمدن چه در شهر و چه در روستا است بطوری که امروز بیش از 75 میلیون تلفن همراه فعال در کشور وجود دارد.

کمالی عنوان داشت: شدت اثر گذاری تکنولوژی‌های همراه بر جوامع به حدی بوده است که امروزه شیوه جدیدی از حکومت‌داری به نام دولت همراه (m-Government) که مبتنی بر اداره کشورها با بهره‌گیری از بستر تلفن‌های همراه در دنیا شکل گرفته است و بدلیل تلاش‌های بی وقفه متخصصان و دولتمردان ایرانی کشور ما یکی از پیشگامان این حوزه در خاورمیانه است.

وی تصریح کرد: تجهیزات و فناوری‌های ارتباطی که امروزه پیرامون ما قرار دارند، در مقایسه با گذشته، دست‌خوش تحولات بزرگی شده‌اند و امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزو لاینفک از زندگی بشر امروز است و زندگی انسان روز به روز بیشتر با این تکنولوژی گره ‌خورد و آمیخته می‌شود و بطور قطع آینده اجتماعی جوامع بشری را دگرگون می‌کند.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران یادآور شد: در حدود 2 دهه پیش روش سنجش سطح معلومات در جوامع بشری دانستن حساب و توانایی خواندن و نوشتن بود ولی در طول دو دهه اخیر این سطح به دانستن کامپیوتر ارتقا یافت و امروزه اگر کسی فناوری‌های جدید را در کار و زندگی روزمره مورد بهره‌برداری قرار ندهد به تعبیری از سطح دانش بالایی برخوردار نیست و توان انجام بهینه بسیاری از امور روزمره را ندارد.

وی توضیح داد: تا کمتر از یک سال گذشته هم‌میهنان ما تنها از خدمات پایه تلفن همراه از جمله تماس صوتی و پیام کوتاه بهره می‌بردند اما با ورود رایتل به عنوان اپراتور نسل سوم تلفن‌های همراه (3G) شهروندان ایرانی مانند شهروندان سایر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشورهایی مانند افغانستان از مزایای نسل پیشرفته تلفن‌های همراه بهره ببرند.

کمالی یادآور شد: نسل سوم شبکه موبایل روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بدون سیم سیار مانند تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها است.

نسل جدید شبکه تلفن همراه رویکردی چند رسانه‌ای دارد

وی متذکر شد: این نسل برخلاف ‌نسل‌‌های قبلی که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالا برای انتقال اطلاعات مختلف را فراهم می‌سازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می‌شود و امکان مکالمه تصویری بدلیل سرعت بالای تبادل اطلاعات مقدور می‌شود.

این محقق و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: امروزه در غالب کشورها نسل‌های سوم و چهارم شبکه‌های تلفن همراه به عنوان زیرساخت تحقق بخشیدن به آرمان دولت الکترونیک و دولت همراه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

فناوری اطلاعات : خبرگزاری فارس : نوید کمالی : دولت الکترونیک : دولت همراه : رایتل : مکالمه تصویری : نسل سوم : نسل سوم موبایل

وی افزود: این یک واقعیت است که زندگی بشر امروزی بدون فناوری‌های ارتباطی امکان‌پذیر نیست و شکی نیست که ارتباطات مورد نظر نیازمند زیرساخت است و همانگونه که در تمامی دنیا به تجربه ثابت شده است فراهم‌سازی و بهره‌برداری از زیر‌ساخت امری است نیازمند به دو عامل" فناوری و فرهنگ سازی" است.

کمالی تاکید کرد: بدیهی است که امور وابسته به این دو محور نیازمند به تمرکز و صرف هزینه‌های مادی، معنوی و زمان می‌باشد و ترکیبی صحیح از این عوامل منجر به پیشرفت می‌‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر اظهار نظرهایی مبنی بر دغدغه رعایت مسائل شرعی از جمله "محرم و نامحرم" در ارتباطات تصویری نسل سوم اپراتور رایتل در رسانه‌ها مطرح شد که به دلیل نبود بیان صحیح و علمی مورد سوء استفاده رسانه‌های بیگانه قرار گرفته است.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران گفت: فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بدلیل وارداتی بودن بدون در نظر گرفتن دغدغه‌های مربوط به نگرش آیین‌ها و مذاهب جهان طراحی و تولید شده‌اند و نمی‌توان امروزه به صرف بعضی مسائل و دیدگاه‌ها مانع بهره‌برداری عمومی از این فناوری‌ها در راستای رشد اجتماعی و اقتصادی شد.

وی تاکید کرد: نسل سوم فرصتی برای ارائه آموزش و سایر خدمات رایگان دولت الکترونیک به مناطق محروم و کم درآمد و رفع شکاف طبقاتی در ابعاد مختلف مانند عرصه علمی و اقتصادی بین اقشار مختلف جامعه است.

کمالی تشریح کرد: نسل سوم می‌تواند تجلی‌گر آرمان "دولت، همراه هر ایرانی" باشد و هر فرد ایرانی با بهره‌گیری از دستگاه تلفن همراه خود بتواند تمام خدمات مورد نیاز هر شهروند ایرانی را از بستر آن دریافت نماید.

وی اضافه کرد: لازم است مدیران عرصه فرهنگ کشور در راستای فرصت‌سازی از فناوری گام‌هایی استوارتر و بیش از پیش بردارند و با ایجاد کاربردهایی مفید از بستر موجود شهروندان را با کارکردها و سودمندی‌های نوع ارتباطات آشنا سازند تا با فرهنگ‌سازی دیگر شبهه استفاده ناصحیح کم‌رنگ شده و دیگر نیازی به ارائه اظهار نظرهایی نسنجیده نباشد.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران گفت: امروز با وجود تحریم‌های گسترده بین‌المللی علیه ملت شریف ایران فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند شکاف‌ها و کاستی‌های حاصل از تحریم بر اقتصاد و فرهنگ جامعه اسلامی را ترمیم بخشد و تحریم‌ها را فرصتی برای ارتقای جایگاه ملی و بین‌المللی کشور ما گردانند.

وی بیان کرد: نباید فراموش کنیم که ملت ایران، ملت مسلمان و متدینی است که با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب، هم‌میهنان ما الگویی برای جهانیان هستند، از این رو مطمئنا با توجه به آموزه‌های دین مبین اسلام و کتب تشییع کاربران نسل سوم تلفن همراه خود قادر به رعایت حدودات شرعی و حفظ «محرم و نا‌محرم» در مکالمات خواهند بود و نیازی به اعمال محدودیت‌های شکننده نیست.

/ 6 نظر / 48 بازدید
نسیم

گشنگ نوشتی عزیزم. به من هم یه سر بزن

علی

«فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ» سلام دوست عزیزم سایت سخن زنده اولین سایت استخاره و تعبیر خواب توسط استاد الهیات فهرست سایت: استخاره با قرآن توسط استاد الهیات تعبیرخواب توسط استاد الهیات ختم صلوات برای سلامتی و تعجیل ظهور صاحب الزمان حتما شرکت کنیدا احادیث موضوعی و دیگر مطالب تبادل لینک اتوماتیک باتمام وبلاگ ها حتما سر بزنید اگر هم مایل بودید بنر استخاره یا تعبیرخواب رو دروبلاگتون قراردهید تا شماهم در این ثواب عظیم شریک باشید این سایت توسط خودم که یشاگرد هستم و استادم بارگزاری میشود. التماس دعا http://didebina.com

پریسا

بدو که آپدیت کردم هوارتا. یادت نره بیای[قلب]

Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

Socks

سلام دوست عزیز, درصورتی که نیاز به اکانت ساکس داری آی دی زیر تماس بگیرید. mehtism@yahoo.com فقط 2 هزار تومان