روزنامه خراسان و خبر جشنواره نعنا در زین آباد

بجستان، جانبیکی - همزمان با ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه ها، جشن روز روستای زین آباد بجستان در کاروانسرای تاریخی این روستا برگزار شد.

طبق این طرح متناسب با ظرفیت ها و محصولات خاص هر روستا یک روز به نام آن روستا نام گذاری و در این روز جشنی با حضور مردم و مسئولان شهرستان و گاه استان برگزار می شود. دلیل نام گذاری روز ۲۸اردیبهشت به نام روستای «زین آباد» برداشت محصول نعناع در این ایام است. جشنواره نعناع یکشنبه شب در محل کاروانسرای تاریخی زین آباد که مربوط به دوره قاجاریه است با حضور مردم روستا، مسئولان شهرستان و دکترکریمی ریاست انجمن طب سنتی خراسان رضوی برگزار شد.

نوید کمالی ، Navid Kamali , بجستان ، زین آباد

دکترکریمی با اشاره به این که در حال حاضر بشر به این نتیجه رسیده است که طب شیمیایی بدون ضرر و زیان نیست، گفت: جوامع در حال حرکت به سمت احیای طب سنتی و به ویژه طب اسلامی هستند چون این طب هیچ گونه ضرری ندارد.

وی در خصوص فواید نعناع گفت: این گیاه ضدتشنج، ضدسرفه و ضدنفخ است و برای بیماری های گوارشی و معده بسیار مناسب است.

در ابتدای این جشن، مهندس نوید کمالی از نخبگان روستا و سرپرست مرکز پژوهش های راهبردی شورای اسلامی بجستان با اشاره به فواید این محصول گفت: در هندوستان در بیش از ۱۰۰هزار هکتار از اراضی نعناع کشت می شود که از این میزان ۱۵هزار تن نعناع تولید و ۳هزار تن آن به صورت خام صادر و مابقی به روغن و اسانس نعناع تبدیل می شود.

نوید کمالی ، Navid Kamali , بجستان ، زین آباد

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران افزود: هندوها محصول را پس از فرآوری به قیمت چندین برابر می فروشند به گونه ای که هر گرم روغن نعناع از لحاظ قیمت با یک کیلو نعناع خشک برابری می کند.

در ادامه، فاطمی نژاد دهیار روستا با بیان این که بیش از ۲۵هکتار از اراضی روستا به کشت این محصول اختصاص دارد که بعد از ۴دوره برداشت حدود ۲۵۰تن نعناع در سال برداشت می شود، گفت: متأسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی، نعناع به صورت خام و با قیمت اندک کیلویی ۱۰هزار تومان به تهران، اصفهان و سایر نقاط صادر می شود.

نوید کمالی ، Navid Kamali , بجستان ، زین آباد

فرماندار شهرستان بجستان هم با اشاره به غنای فرهنگی این روستا گفت: در این روستا نخبگان زیادی پرورش یافته اند که افتخار این شهرستان هستند.

جمشیدی گفت: برگزاری جشنواره نعناع نشانه ای از علاقه این مردم به میراث فرهنگی است. امیدوارم با توجه به نقش کلیدی نعناع در سلامتی، شرایطی برای فرآوری آن فراهم شود. در ادامه مراسم با توجه به روز فردوسی مراسم شاهنامه خوانی و موسیقی محلی اجرا شد. همچنین در حجره های کاروانسرا نمایشگاه مردم شناسی، صنایع دستی و غذاهای سنتی برگزار شد.

نوید کمالی ، Navid Kamali , بجستان ، زین آباد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان در این باره گفت: در این نمایشگاه ۱۷غرفه به عرضه محصولات سنتی و صنایع دستی روستا اختصاص یافته است. ذوالفقاری افزود: از مهم ترین صنایع دستی این روستا می توان به ارغوان بافی، فرت بافی و گلیم بافی اشاره کرد که در گذشته منبع درآمد قابل توجهی بوده است.

/ 1 نظر / 35 بازدید
سارا

بسيار عالي،اميدوارم اين جشنواره ها همه جا برگذارشه و به مردم اين آگاهي داده بشه،موفق باشيد.