نقش فناوری اطلاعات در حوزه سلامت و گردشگری باید جدی گرفته شود ...

توریسم درمانی : ارزش افزوده : نوید کمالی : Navid Kamali دبیر علمی کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی موسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: طب سنتی و اسلامی ارزش افزوده ای منحصر به فرد برای افزایش درآمدهای ارزی کشور در حوزه توریسم می باشد.

به گزارش ایرنا مهندس ˈنوید کمالیˈ پنج شنبه در جلسه هم اندیشی با جمعی از فعالان حوزه گردشگری کشور در مشهد مقدس افزود:

استفاده از فنآوری ارتباطات و اطلاعات در حوزة خدمات سلامت عمومی و در سطوح مختلف آن به موضوع روز دولت ها و مؤسسات کوچک و بزرگ متولی این خدمات در دنیا بدل شده است .
وی با تاکید بر نقش فناوری اطلاعات در افزایش رونق صنعت گردشگری کشور اظهارداشت :علت اصلی این روند چالشهای اساسی در کیفیت عرضة خدمات سلامت در دنیای امروز و زیاد شدن توقع عمومی از نظام‌های سلامت بوده است و کاربرد فنآوری های جدید را در کمک به ارتقاء کیفی خدمات سلامت بر می‌شمارد و بر تحول فرایندی عرضة خدمات همزمان با بکار گرفتن فنآوری تأکید می‌کند.

کمالی گفت :با توجه به تلاشهای صورت گرفته در دولت نهم و دهم امروزه بخش گسترده از جمعیت ایران به اینترنت و فناوری های لازم برای دسترسی بهینه به این شبکه دسترسی دارند.
وی افزود: بر اساس سیاست های محرومیت زدایی، دولت برای سهولت ایجاد دسترسی به اینترنت و خدمات مبتنی بر این شبکه از جمله خدمات دولت الکترونیک بیش 10 هزار دفتر ICT روستایی نیز ایجاد کرده است.
وی اظهارداشت : ضریب رشد 2/43درصدی و سریع تعداد کاربران اینترنت در کشور می تواند فرصتی ارزنده در راستای افزایش و بهبود وضعیت سلامت شاخص هایی سلامت کشور باشد.
وی گفت : البته این افزایش سریع تعداد کاربران خود می تواند در صورت عدم مدیریت صحیح در حوزه سلامت ، مخاطراتی خاص را داشته باشد .
وی افزود: بطور مثال بدلیل اعتماد زیاد کاربران اینترنت به مطالب منتشر شده در وب سایت ها و وبلاگ هایی که در حوزه پزشکی و دارو فعالیت می کنند، در برخی مواقع شاید افزایش خود درمانگری های بی قاعده و خطرساز توسط کاربران هستیم .

نوید کمالی : توریسم درمانی : گردشگر درمانی : فناوری اطلاعات : Navid Kamali

دبیر علمی کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی موسسه تحقیقات حجامت ایران، گفت:متاسفانه تا کنون ساماندهی مناسبی در پایگاههای حوزه سلامت از سوی مراجع ذیصلاح و ناظر صورت نگرفته است اما خوشبختانه نیروی انتظامی و بازوی سایبری آن پلیس ˈفتا ˈ اقدامات خوب و موثری را در حوزه مبارزه با سوء استفاده کنندگان از فضای مجازی در حوزه پزشکی و سلامت انجام داده اند که قابل قدردانی است .

نوید کمالی افزود:کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی ایران – موسسه تحقیقات حجامت ایران پس از مطالعه و پژوهش های بلند مدت در حوزه نقش فناوری اطلاعات در بهبود و افزایش سطح سلامت شهروندان کشور و بهره گیری از جدیدترین فناوری های اطلاع رسانی و آموزش در حوزه اینترنت و تلفن همراه الگوهای جهان سلامت را در قالبی بومی و ملی ارائه نماید.

وی اظهارداشت : حوزه توریسم درمانی هم از مهمترین اهداف و راهبردهای بلند مدت موسسه تحقیقات حجامت ایران است که امیدواریم کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی ایران به عنوان بازوی علمی و اجرایی این موسسه در حوزه فناوری اطلاعات بتواند با برنامه ریزی های صورت گرفته و راهبردهای تعریف شده و با حمایت مسوولین کشوری ، شهر مقدس مشهد را به عنوان قطب توریسم درمانی خاورمیانه با محوریت طب کل نگر معرفی کنیم .

وی افزود: سالیانه وجود 30 میلیون گردشگر در شهر مقدس مشهد و حضور بیش از دو میلیون گردشگر که برای استفاده از خدمات درمانی خاورمیانه که تنها از کشور آمریکا راهی کشورهای منطقه می شوند و تجارت بیش از یک میلیارد دلاری گردشگر درمانی می تواند دلیل خوبی برای آغاز پروژه های توریسم درمانی در کشور باشد .

وی بیان کرد: موسسه تحقیقات حجامت ایران در راستای ترویج طب کل نگر و بهره گیری از سرمایه های داخلی و اشتغال زایی مضاعف با تشکیل کارگروه فناوری اطلاعات طب سنتی اقدام کرده است که امیدوارم نتایج پژوهش ها و پروژه های این کارگروه موجبات سرافرازی ملت شریف ایران و خوشنودی رهبر معظم انقلاب را فراهم آورد .

/ 0 نظر / 10 بازدید