پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات : نوید کمالی

پیرو برگزاری اولین سمینار علمی و تخصصی امنیت شبکه و اطلاعات در سازمان شهریور ماه امسال در شهر مقدس مشهد , نوید کمالی دبیر علمی نخستین سمینار علمی و تخصصی امنیت شبکه و اطلاعات در سازمان در جلسه هم اندیشی که با حضور جمعی از مدیران و فعالان حوزه فناوری اطلاعات شرق کشور در دبیرخانه همایش در شهر مقدس مشهد اظهار داشت ؛با توسعه فناوری اطلاعات تهدیدات سایبری برعلیه جمهوری اسلامی ایران به حوزه امنیت و تهدید زیرساختهای مدیریتی و حیاتی کشور کشیده شده است.

نوید کمالی : سمینار

در سطح جهان در حدود ۴۰ کشور ساختار دفاع سایبری شکل داده اند و ۱۴۰ کشور در حال مطالعه این موضوع هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،وی با بیان اینکه مهرماه سال ۹۰ قرارگاه دفاع سایبری کشور در سازمان پدافند غیرعامل تشکیل شد،گفت: این قرارگاه به دنبال ایجاد چتر دفاعی در برابر تهدیدات سایبری است تا بر این اساس، کشور ما در برابر هجمه تهدیدات سایبری ایمن شود.

کمالی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در بحث گسترش صنعت حوزه امنیت سایبری و همچنین در برنامه پنج ساله پنجم بر استفاده از فناوری اطلاعات تاکید شده است ، گفت: روش بومی سازی دفاع سایبری را در حوزه سخت افزار و نرم افزار باید مورد توجه قرار دهیم که این امر نیازمند جهادی عظیم است و باید در این راستا صنعت دفاع سایبری شکل گیرد و حوزه دفاع کشور را بومی سازی کنیم.

مسئول توسعه شهرها و روستاهای الکترونیک استان خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از ویژگی های دفاع سایبری که ما در سمینار امنیت شبکه و اطلاعات به دنبال تبیین آن در بین مدیران و کارشناسان تصمیم ساز حوزه فناوری اطلاعات هستیم . امروزه با توجه به افزایش حملات سایبری که به منظور جاسوسی و تخریب اطلاعات سازمانهای کشور ما رخ می دهند نیاز است تا شیوه های پیاده سازی استانداردهای امنیتی به مسئولان انفورماتیک ادارات و نهادها آموزش داده شود .

وی افزود: حملات ویروسهایی مانند شعله و استاکس نت به خوبی نشان داد تا زمانی که نگاه ما به امنیت صرفا نگاهی نرم افزاری باشد آسیب پذیر خواهیم بود .

مهندس کمالی در ادامه، با بیان اینکه در نظر داریم سند استاندارد سازی امنیت پورتالهای سازمانی کشور را تدوین کنیم، گفت: در این سند مدنظر است تا دستگاه های مختلفی که از پورتالهای اینترنتی برای انجام و ارائه خدمات خود بهره می گیرند وظایف خود را در برابر تهدیدات سایبری بشناسند؛ بنابراین در سمینار امنیت شبکه و اطلاعات در سازمان به بخش هایی از این سند پرداخته می شود و در ادامه جمعی از کارشناسان حوزه امنیت پیش نویس نهایی آن را جمع آوری خواهند کرد.

کمالی افزود: در نظر داریم در نیمه دوم امسال و پس از برگزاری سمینار در نیمه اول شهریور ماه در شهر مقدس مشهد در رابطه با سند استاندارد سازی امنیت پورتالهای سازمانی به جمع بندی برسیم.

گروه فرو

/ 0 نظر / 12 بازدید