اقتصاد مقاومتی و ارزآوری بر مبنای طب سنتی

مدیرکل موسسه تحقیقات حجامت ایران از انجام سالانه یک میلیون حجامت در خراسان رضوی خبر داد. به گزارش خراسان رضوی دکتر محمدرضا کریمی روز گذشته در پنجمین نشست خبری طب کل نگر گفت: در شهرستان مشهد در ۶ ماهه اول امسال ۵۰۰ هزار حجامت انجام شده است.

روزنامه خراسان : نوید کمالی : دولت همراه : دولت الکترونیک : تکنولوژی های همراه

رئیس انجمن طب سنتی خراسان رضوی با اشاره به انجام ۱۰ میلیون حجامت طی سال ۹۰ در کشور افزود: سال گذشته یک میلیون حجامت هم در خراسان رضوی انجام شده و این در حالی است که به همین میزان حجامت هم در استان انجام می شود که ثبت نمی شود.

وی از حجامت به عنوان دوای همه دردها و بیماری ها نام برد و متذکر شد: طی ۲۳ سال گذشته که سازمان بهداشت جهانی به طور رسمی طب سنتی و حجامت را تایید کرده متاسفانه هنوز یک مجوز از طرف وزارت بهداشت برای انجام حجامت صادر نشده است.وی یادآور شد: فقط موسسه تحقیقات حجامت ایران برای انجام حجامت توسط افراد متخصص و آموزش دیده مجوز صادر کرده و این در حالی است که پزشکان عضو این موسسه به جرم حجامت کردن به دادگاه احضار می شوند. در نتیجه این تناقضات آشکار قابل قبول نیست.

وی با اشاره به این که طب سنتی هرگز با طب رایج تقابل ندارد بلکه همراه و البته متفاوت است، افزود: هرکس این چنین به طب سنتی می نگرد هنوز این نوع طب را درک نکرده است.

وی تاکید کرد: ابزار تشخیص و درمان در طب رایج با طب سنتی متفاوت است.

دکتر کریمی تصریح کرد: اگر طب سنتی را در همه نقاط کشور بومی کنیم از نظر ارزآوری و صرفه اقتصادی در بدبینانه ترین حالت یک پنجم هزینه موجود بهداشت و درمان خواهد بود.

به عنوان مثال در طب سنتی سردرد علت مزاجی سردی یا گرمی دارد که اگر در حالت سردی یک قطره اسانس یا برگ نعناع روی پیشانی یا در حالت گرمی چند قطره آب غوره انگور روی شقیقه ها گذاشته شود درد ساکت می شود.

وی با اشاره به این که وزارت بهداشت و درمان از سال ۸۶ به طب سنتی وارد شده است گفت: با وجود تاسیس دانشکده هایی که برخی افراد را آموزش داده اند هنوز به این افراد اجازه کار در طب سنتی داده نشده در حالی که در مشهد ۵۰۰ مرکز ارائه گیاهان دارویی و ۱۰۰ مرکز ارائه خدمات طب سنتی داریم. به طوری که خیلی از بیماری ها ازجمله بیماری سالک درمان می شود.

وی گفت: ما در شرایطی قرار داریم که به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم تا از تحریم های اقتصادی دشمن کمترین آسیب ها را متحمل شویم.وی با اشاره به وجود پزشکان و خبرگان طب سنتی در استان گفت: ما در حوزه تخصصی طب سنتی مشکلی نداریم.

وی افزود: سال گذشته به ۱۰۰ پزشک و ماما مجوز خدمات طب سنتی دادیم و اشتغال زایی در این راستا ایجاد شد.

وی تاکید کرد: طب سنتی خود را مدیون عطاری ها می داند چون این طب توسط عطاری ها حفظ شده است.

معاون فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات حجامت ایران در خراسان رضوی و عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران هم در این نشست خبری گفت: استفاده تجاری و درآمدزایی از حوزه طب سنتی امکان پذیر است و در این شرایط اقتصادی کشور، ما می توانیم از طب سنتی درآمد ارزی ایجاد کنیم.

مهندس نوید کمالی ضمن تاکید بر ارائه راهکارها برای جلوگیری از کاهش درآمد نفتی کشور افزود: در حوزه طب سنتی براساس پژوهش های به عمل آمده ما می توانیم ارزآوری خوبی داشته باشیم.

وی گفت: در ماه های اخیر شاهد محدود شدن واردات مواد اولیه داروها برای بیماران هستیم به ویژه بیماران خاص از این وضعیت نگران هستند.

وی بااشاره به ۸هزار نوع گیاه دارویی درمانی در کشور افزود: ۸۰ درصد جمعیت جهان مصرف کننده خدمات بهداشتی درمانی طب سنتی هستند.

وی با اشاره به درآمدزایی حاصل از گردشگر درمانی در جهان گفت: درصدد هستیم مشهد را به قطب گردشگر درمانی تبدیل کنیم و با این احتساب اگر نگاهی به بازار طب سنتی جهان بکنیم ارزش خام درآمد حاصل از تولید گیاهان دارویی ۸ میلیارد دلار است و ارزش فروش گیاهان دارویی به بیماران ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی گفت: موسسه فناوری تحقیقات حجامت استان و کشور اقداماتی را برای صادرات گیاهان دارویی آغاز کرده است و ما می توانیم به راحتی داروهای خام گیاهی خود را صادر کنیم و وارد بازار صادرات شویم.

وی گفت: امروزه شرایط مناسبی هم برای رشد گیاهان دارویی داریم تا درآمدزایی خوبی ایجاد کنیم.

وی گزارش کاملی از فناوری اطلاعات و طب سنتی، صادرات گیاهان دارویی و گردشگر درمانی در جهان ارائه کرد.

کارشناس دفتر روستایی استانداری خراسان رضوی هم در این نشست با اشاره به نقش طب سنتی و روستاها در اقتصاد مقاومتی کشور گفت: باید برنامه هایی برای احیای سنت ها و ارزش های روستایی داشته باشیم و در تعدادی از روستاها هم پیوند ناگسستنی بین سنت و مدرنیته ایجاد کنیم.

مهندس محمدرضا عباس زاده با اشاره به طرح روستای اسوه و شاخص های منشور روستایی گفت: یکی از ۱۰ شاخص مهم در روستاها گسترش بهداشت با احیای طب سنتی است.

/ 0 نظر / 10 بازدید