یادداشت : از جاهلیت مدرن تا استعمار نوین در عصر اطلاعات !

از جاهلیت مدرن تا استعمار نوین در عصر اطلاعات !
سالهاست که به لطف گسترش فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی تمام تریبونهای سده حاضر را عصر اطلاعات و ظهور جامعه اطلاعاتی می نامند زیرا ارتباطات نوین موجب شده است تا دانش بشری بصورت گسترده در سرتاسر جهان گسترش یابد و جهان گسترده دیروز در قالب یک دهکده جهانی تعریف گردد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زنجانم، در حقیقت ظهور جامعه اطلاعاتی که پس از گسترش ابزارهای ارتباطی در سطح جهان به وقوع پیوست در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی موجب تحولات گسترده ای شد و خوب یا بد زمینه وقوع جهانی شدن و جهانی سازی (Globalization) را مهیا نمود.

جاهلیت مدرن  ، Globalization ، جهانی سازی

در عصر حاضر و بر خلاف گذشته برای برقرار تماس با گوشه ای دیگر از یک شهر یا منطقه به صرف هزینه های بالای زمانی و نقدی نیست و به مدد فناوری اطلاعات و با بهره گیری از تلفن های همراه می توان به راحتی با دور افتاده ترین قسمتهای جهان ارتباط برقرار نمود و حتی به مدد این فناوری انسان سودای ارتباط با موجودات فرا زمینی را در ذهن خود می پروراند !راما با همه موهباتی که نمونه هایی کوچک از آن ذکر گردید باز هم امروز شاهدیم که انسان نه تنها به آرامش و عدالت دست نیافته بلکه برخی از تمدنهای امروزی صدها بار بدتر و فجیع تر از نرون حاکم خون ریز امپراطوری رم دست به اقدامات جنایت آمیز می زنند که نمونه آن را در استفاده از بمب اتمی بر علیه مردم بی دفاع ژاپن می توان مشاهده نمود .

در حقیقت باید پذیرفت که گسترش فضای اطلاعاتی و دسترسی به اطلاعات موجب شکل دهی آرمانشهری سرشار از آگاهی و عدالت برای بشریت نشده است و بر خلاف تصور غالب ، بدلیل ضعف سواد رسانه ای جوامع بشری ، اطلاعات به مدد رسانه ها ابزاری برای به سلطه کشاندن ملتها و شکل دهی استعمار نوین شده اند .

در واقع امروز صدها هزار سایت خبری و میلیونها وبلاگ و همچنین هزاران منبع اطلاعاتی بطور شبانه روزی جامعه را زیر بمباران حجم عظیمی از اطلاعات قرار می دهند که بدلیل تنوع بالای این اطلاعات هر فرد به فراخور  وسعت دانش و اندیشه اش از آنها استفاده می کند اما آنچه در اینجا از دید کاربران پنهان می ماند سو و جهت اطلاعات ارائه شده به آنها است .

 بطور مثال امروزه کودکان بدلیل دسترسی به رسانه های مختلف  با  علاقه از هر بابی سخنی می گویند اما آیا این کودکان قادر به تفسیر آنچه می گویند هستند ؟ مطمئنا خیر ! زیرا این کودکان از پیش و پس اطلاعاتی که می گویند بی خبرند ! ; متاسفانه این مثال برای برخی افراد بالغ امروزی و حتی داری مدارج بالای دانشگاهی نیز صدق می کند که نمونه آن را با اندکی تامل در اطراف خود می توانیم مشاهده نماییم .

همانگونه که رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در روز عید مبعث و در دیدار با مسئولان و سفرای کشورهای اسلامی فرمودند عصر جدید را باید دوران جاهلیت مدرن نامید زیرا رسانه ها و اطلاعات گرچه بر خلاف گذشته به وفور در جامعه وجود دارند اما بیش از گذشته سعی در گسترش جهل و کوته بینی سیاسی و اجتماعی در جوامع بشری دارند .

بطور مثال امروز در ایالات متحده بعد از دهها سال از لغو قانون برده داری به راحتی افسران پلیس به کشتار سیاه پوستان بی دفاع می پردازند و در کشوری مانند یمن نیز آل سعود به راحتی و با استفاده از سلاح های کشتار جمعی مردم بی دفاع و انقلابی یمن را قتل عام می کند اما در هر دو نمونه ذکر شده رسانه ها در خدمت استکبار قرار گرفته و هیچ گونه صدا و خبری را از عمق فجایع منتشر نمی کنند و مخاطبین غرق در بمباران اطلاعاتی  خود را با اخباری از جمله چالش آب سرد و گرم و نمونه هایی از این دست سرگرم می کنند !

آری جامعه اطلاعاتی نتوانست زمینه ساز تحقق آرمانشهر بشری باشد زیرا برنامه ریزان آن صلاح را بر تحقق آن نمی بینند ! آنها در حقیقت جامعه اطلاعاتی را ابزاری برای کنترل افکار ، علایق و اندیشه های ملتها می دانند و در این راه از رسانه های متعدد خود بهره می برند لذا گسترش جاهلیت مدرن با بهره گیری از جامعه اطلاعاتی و رسانه های متعدد آن آرمان مطلوب مستکبران عالم است . 

متاسفانه در دورانی که اعراب جاهل بر عربستان پیش از اسلام سلطه داشتند جنگ در ماههای حرام از جمله ماه رجب ممنوع بود اما در دورانی که صدها منشور و ماده قانونی حقوق بشری در جهان وجود دارد و کلیه شاهزادگان سعودی نیز فارغ التحصیل دانشکده های آمریکایی و انگلیسی هستند و خود را خادم حرمین شریفین خطاب می کنند نیز جنایت های جنگی آل سعود در یمن ادامه دارد و حرمت ماه های حرام حفظ نمی شود .

پس می توان در پایان این گونه گفت که قرار دادن بشریت در گرداب جهل مدرن برنامه راهبردی دول مستکبر عالم است و لذا قرار گرفتن در زیر بمباران اطلاعاتی رسانه های نوین یکی موهبت نیست و بلکه یک نقمت است و باید اندیشمندان آزاده و مسلمان جهان با باز تعریف جامعه اطلاعاتی و تبیین گفتمان بصیرت افزاری زمینه مقابله با جاهلیت مدرن را فراهم آورند .

نویسنده : نوید کمالی – محقق و پژوهشگر حوزه رسانه و فناوری اطلاعات.

/ 0 نظر / 75 بازدید