تقدیر از مشاور شورای شهر بجستان با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام ابوترابی‌فرد سه‌شنبه شب در همایش بزرگداشت روز ملی شوراها که با حضور نماینده مردم شهرستانهای بجستان و گناباد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و اعضای شوراهای اسلامی  شهر و روستاهای شهرستان بجستان در محل سالن اجتماعات بجستان برگزار شد به ایراد سخنانی در بیان اهمیت نقش شوراها در نظام حاکمیتی کشور به عنوان یکی مدل مردم سالاری دینی پرداخت و گفت: وقتی که اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در صحنه انتخابات منتخب مردم می‌شوند، در واقع یک جامعه بزرگ آنها را انتخاب می‌کنند، یعنی کل جامعه به مشورت دعوت شده است.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد ، بجستان ، مشاور شورای شهر بجستان ، نوید کمالی ، فرمانداری بجستان ، بخشداری مرکزی بجستان افزود: ما از دستاوردهای ارزشمند مدیریت شهرها و روستاها بهره‌های فراوانی برده‌ایم و کار شوراهای اسلامی شهر و روستا کار بزرگی است زیرا برخلاف سایر دستگاه‌های اجرایی برای ساختار دولت هزینه‌زایی نمی‌کند.

ابوترابی فرد ابراز امیدواری کرد در آینده بتوان با افزایش اختیارات و وظایف شوراهای اسلامی حوزه خدمت‌رسانی این نهاد پر توان را گسترش داد.

وی با اشاره به دستاوردها و آثار شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: دستاوردها و آثار این شوراها برای کشور ارزشمند است و قطعاً موجب ارتقاء سطح همدلی، عقلانیت و خردورزی در کشور خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بجستان نیز در ابتدای همایش با بزرگداشت روز ملی شوراها بیان کرد: روز ملی شوراها تبلور بزرگداشت یکی از مهمترین اصول مدیریت اجتماعی مبتنی بر خرد جمعی و همسو با اندیشه‌های اسلامی است.

ابراهیم قربانی یکی از مهمترین ویژگی‌های دوره چهارم شورای اسلامی شهر بجستان را تعامل با کارشناسان و صاحب نظران حوزه‌های علمی مرتبط با مدیریت شهری دانست.

وی با بیان این که باید شایسته ترین و بهترین افراد برای یاری رسانی به شوراها شناسایی شوند گفت: خوشبختانه مردم بجستان با مشارکت فعال در جشنواره ایده شهر نشان دادند که دلبستگی به توسعه روز افزون بجستان آرزوی یکایک جوانان و شهروندان این شهر است.

قربانی افزود: ما از همه شهروندان دعوت می کنیم تا در یک فضای آزاد نسبت به انتقال دیدگاهها و نظرات سازنده خود به تیم سیاستگذاری توسعه شهری بجستان در قالب شورای اسلامی شهر اقدام کنند.

امام جمعه بجستان در این همایش به سالروز صدور فرمان تشکیل شوراها توسط امام(ره) اشاره کرد و گفت: شورا در نظام اسلامی نماد عدالت اجتماعی و قانون‌گرایی و یکی از ارکان قانون اساسی ایران است که نقش خود رابه عنوان یک رابط بین ملت و دولت ایفا می‌کنند.

حجت الاسلام محمد حسن ایزدی با بیان اینکه شورا در اسلام بسیار حیاتی و مهم است، افزود: شورا می‌تواند با برنامه‌ریزی اصولی و همچنین ایجاد وفاق و همدلی در راستای خدمت شایسته به مردم بیش از این گام بردارند.

وی با بیان اینکه اسلام بر مفهوم شورا و مشورت بسیار تاکید دارد، گفت: شوراها همان گونه که از منابع اسلامی و روایی برداشت می شود یک اصل مدیریت و راهبری پایدارجامعه مبتنی بر خرد جمعی است.

 ایزدی در ادامه با اشاره به عملکرد موفق شوراهای شهر و روستای شهرستان بجستان بیان داشت: از اعضای محترم شوراها در شهر و روستا دعوت می کنم تا با بهره گیری از توانمندی های بومی منطقه به توسعه حوزه ماموریت خود بپردازند .

در ادامه نوید کمالی سرپرست مرکز پژوهش‌های راهبردی شورای اسلامی بجستان با اعلام موفقیت مرحله اول پیاده سازی مدل مدیریت شهری مشارکت پذیر در بجستان گفت: شهروندان به عنوان مخاطبین اصلی خدمات حوزه مدیریت شهری بهترین ناظران عملکرد مدیران و سیاستگذاران شهری هستند از این رو جلب رضایت شهروندان نشان از موفقیت نخستین گامهای پیاده سازی مدل مدیریت مشارکت پذیر در حوزه مدیریت شهری بجستان دارد.

کمالی با بیان اینکه باید از رهنمودهای اسلامی و قرآنی در استفاده از علم برای انجام بهتر خدمات از جمله برنامه‌ریزی بهره گرفت افزود: امروزه دانش تمام حوزه های مرتبط با مدیریت جامعه بشری را تحت تأثیر قرار می دهد و در این بین مدیریت علمی موفق ترین مدل مدیریت جهانی برای دستیابی به توسعه پایدار است.

مشاور شورای اسلامی شهر بجستان در حوزه پژوهش و ارتباطات با معرفی سرمایه به عنوان ابزار تحقق توسعه به عنوان هدف شوراها گفت: اگر سرمایه را به انواع فیزیکی ، اقتصادی و اجتماعی تقسیم کنیم مطمئنا مهمترین نوع سرمایه ، اندوخته حاصل از منابع انسانی هر جامعه است از این رو مجموعه دانش ها و اطلاعات شکل گرفته در قالب افراد مختلف یک جامعه برای شوراها منبعی از دانش بیشمار است لذا ما آن را سرمایه اجتماعی شورا می دانیم.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد ، بجستان ، مشاور شورای شهر بجستان ، نوید کمالی ، فرمانداری بجستان ، بخشداری مرکزی بجستان ، فرماندار بجستان ، بخشدار بجستان ، حسین اسدی ، Navid Kamali

وی با اشاره به مدل شهر هوشمند اسلامی آن را برخواسته از نیاز جامعه به یک راه حل جامع مدیریت شهری مبتنی بر خرد جمعی دانست و گفت: مفهوم شورا مبتنی بر بستری از خرد جمعی است، از این رو مرکز پژوهش های راهبردی شورا به دنبال ایجاد پایگاه دانش برای محققین عرصه مدیریت و ارتباطات است ولی برای تحقق آن نیاز به همدلی تمام مسئولین در سطوح مختلف مدیریت شهر و شهرستان بجستان دارد .

وی افزود :حضور در مجموعه شورا یک فرصت الهی برای یکایک منتخبان مردم در مجموعه شورای اسلامی شهر و روستا است لذا باید از لحظه لحظه این فرصت برای خدمت به جامعه اسلامی بهره برد.

فرماندار بجستان نیز با بیان اینکه شوراها نقش بسزایی در ارتقای فرهنگ جامعه برعهده دارند، گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارند، همدلی مردم و مسئولان، بهترین راهکار برای خدمت به جامعه است.

حسین جمشیدی، شوراها را نماد بارز مردم سالاری دینی دانست و افزود: شوراها نزدیک‌ترین نهاد به مردم هستند که نقشی بی‌بدیل در پیگیری خواسته‌های مردمی ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه اعضای شوراهای شهر و روستا در دهه دوم فعالیت به سمت برنامه‌ریزی و عمل‌گراییاسلامی حرکت کنند، گفت: شوراها محل شور و استفاده از خرد و اندیشه جمعی در تدبیر امور و اداره جامعه است از این رو باید توجه ویژه‌ای به منویات مقام معظم رهبری داشته باشند و شعار سال را سرلوحه کار و فعالیت خود قرار دهند.

فرماندار بجستان افزود: کمک برای پیشبرد امور با همکاری مردم هدف از ایجاد شوراها است و این نهاد به جهت نقش مهمی که در روستاها دارند، با برنامه‌ریزیمی‌توانند در جذب اعتبارات و توسعه روستاها موثر عمل کنند.

حجت الاسلام دکتر محمد رجایی نماینده مردم شهرستانهای بجستان و گناباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شوراها باید محور وحدت بین مردم باشد و در جهت ایجاد همدلی، هم اندیشی، رفع مشکلات مردم و تقویت نظام اسلامی تلاش کند، افزود: شوراها یکی از بهترین نهادها و یکی از جلوه‌های مردم سالاری دینی در کشور هستند که در قانون اساسی پیش‌بینی شده و موثر در کار اجرایی کشور هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: تفکر و هم اندیشی یکی از مسائلی است که سبب پیشبرد اهداف و آرمان‌ها می‌شود که مشورت یکی از نیازهای مهم هر جامعه ای محسوب می‌شود.

محمد رجایی در این همایش با اشاره به وظیفه خطیر و حساس شوراها اظهار کرد: شوراها هفت بند از قانون اساسی را به خود ارتباط داده اند و امروز شاهد این هستیم که شوراها در میان مردم وظیفه خود را به خوبی ایفا می کنند.

در ادامه و در طول مراسم اختتامیه از تعدادی از شهروندان ایده پرداز بجستانی و همچنین آقای نوید کمالی مشاور حوزه پژوهش و ارتباطات شورای اسلامی شهربجستان با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با اهدای لوح سپاس تقدیر و تجلیل شد.

/ 0 نظر / 33 بازدید